"Experimentální hlavice rakety zasáhla s vysokou přesností vybraný cíl na vojenské střelnici na poloostrově Kamčatka," citovala tisková agentura Interfax mluvčího ruské armády.
Test strategické střely, která má dolet deset tisíc kilometrů a je údajně schopna překonat protiraketový deštník, přišel jen osm dní poté, co šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová podepsala ve Varšavě smlouvu o protiraketové základně. - přečtěte si Riceová podepsala ve Varšavě smlouvu o protiraketové základně
Rusku se plánované umístění deseti antiraket v Polsku a radaru v České republice ani trochu nelíbí. Obává se, že systém bude namířen na Moskvu, a ne na rakety z Íránu, jak tvrdí Američané.
Po podepsání dohody v Polsku vydalo ruské ministerstvo zahraničí prohlášení, že "bude reagovat, a to nejen diplomaticky."
. PŘEČTĚTE SI |
Více peněz na rakety
Loni v říjnu tehdejší ruský prezident a nyní premiér Vladimir Putin prohlásil, že Rusko chystá nový typ nukleárních zbraní, které jsou součástí rozsáhlého plánu na obranu země. Ruská armáda po letech omezených investic do raketového arzenálu začala nové zbraňové systémy zkoušet loni na jaře.
Nyní jdou ruští vojenští specialisté ještě dál. Upravili předchozí modely raket Topol tak, aby prodloužili jejich životnost na 23 let. Moskva také nyní prověřuje spolehlivost leteckých stabilizátorů, které raketě dovolí letět k cíli způsobem podobným řízeným střelám.