Vojenské lodě v Sevastopolu v roce 2007. S označením F 241 je vidět turecká fregata Turgutreis na návštěvě v Sevastopolu. | foto: Technet.cz

Moskva ruší dohody s Ukrajinou o černomořské flotile a Sevastopolu

  • 368
Dolní komora ruského parlamentu podpořila vypovězení dohod s Ukrajinou o černomořské flotile a pronájmu sevastopolské základny na Krymu. Pro příslušný návrh zákona, předložený prezidentem Vladimirem Putinem, hlasovalo 443 poslanců, nikdo nebyl proti.

Zákon "přerušuje platnost" rusko-ukrajinských smluv z let 1997 a 2010 o rozdělení černomořské flotily, o postavení a podmínkách pobytu černomořské flotily na území Ukrajiny, o platbách spjatých s rozdělením a pobytem flotily a o prodloužení pronájmu sevastopolské základny.

Na Ukrajině se formují separatisté. Krym bude vzkvétat, slíbilo Rusko

Předloha vysvětluje vypovězení smluv s Ukrajinou tím, že Krym byl přijat do Ruské federace. Odvolává se rovněž na vídeňskou konvenci o mezinárodních dohodách, podle které prý Rusko mělo právo stávající smlouvy vypovědět.

Náměstek ministra zahraničí Grigorij Karasin ještě před hlasováním prohlásil, že v současnosti není žádný důvod, aby zmíněné rusko-ukrajinské dohody dál platily, protože "území Krymu a města Sevastopolu je od nynějška neoddělitelnou součástí Ruska". Nicméně připustil, že kvůli jednostrannému vypovězení smluv nejspíše vzniknou právní, finanční a majetkové otázky, které bude třeba s ukrajinskou vládou urovnat.

Na Krym dorazily první ruské tanky:

"Od teď se postavení a podmínky pobytu černomořské flotily v Sevastopolu budou určovat v ústavním rámci Ruské federace," prohlásil šéf příslušného sněmovního výboru Leonid Sluckij a hlasování o vypovězení smluv s Ukrajinou označil za "historické". Sluckij patří k ruským představitelům, které USA a Evropská unie za anexi Krymu potrestaly sankcemi (více o sankcích se dočtete zde).

Putin jednal s Merkelovou o Podněstří

Ruský prezident Vladimir Putin mezi tím v telefonickém rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou zdůraznil význam provedení nezbytné reformy ukrajinské ústavy, aby zabezpečila "zákonné zájmy obyvatel všech ukrajinských regionů". Oba státníci také posoudili "rozličné aspekty situace na Ukrajině, včetně možné mezinárodní součinnosti při obnovení stability", poznamenal Kreml.

Putin a Merkelová také jednali o situaci v Podněstří, nikým neuznané republice ruských separatistů, kteří se za podpory ruské armády odtrhli od Moldavska. Ruský prezident podle agentury ITAR-TASS uvedl, že je nezbytné přijmout efektivní opatření, která by zrušila faktickou vnější blokádu tohoto regionu. Záhodno je podle Putina také hledat spravedlivé a komplexní řešení podněsterského problému.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video