Arsenij Jaceňuk

Arsenij Jaceňuk | foto: AP

Rusko obvinilo ukrajinského premiéra z válečných zločinů v Čečensku

  • 168
Moskva viní ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka, že bojoval proti ruské armádě v první rusko-čečenské válce v polovině 90. let. Podle šéfa ruských vyšetřovatelů Alexandra Bastrykina se Jaceňuk podílel i na mučení a vraždění ruských vojáků.

Šéf ruského Vyšetřovacího výboru Bastrykin v rozhovoru pro vládní list Rossijskaja gazeta uvedl, že vyšetřovatelé mají na Jaceňuka ohledně jeho údajné kavkazské mise řadu otázek. Podle Bastrykina je Jaceňuk obviněn z účasti na zločinech proti příslušníkům ruské armády a vojsk ministerstva vnitra během čečenské války v letech 1994-95.

Válka v Čečensku

První čečenská válka vypukla na sklonku roku 1994 a vyvrcholila o dva roky později zničující bitvou o Groznyj. Rusové navzdory ohromné převaze prohráli a na severním Kavkaze vznikla nezávislá čečenská republika Ičkeria.

Druhá válka v Čečensku vypukla v roce 1999. Groznyj padl počátkem roku 2000, o několik měsíců později Moskva v Čečensku dosadila proruskou vládu.

zdroj: Wikipedia

Tehdy dvacetiletý Jaceňuk měl být podle nich v řadách povstaleckých oddílů Agro a Viking a bojovat proti ruské armádě.

„Zúčastnil se přinejmenším dvou ozbrojených operací, 31. prosince 1994 na náměstí Minutka v Grozném a v únoru 1995 v prostorách městské nemocnice číslo devět. Zapojil se i do mučení a poprav zajatých ruských vojáků v Okťabrském okresu Grozného 7. ledna roku 1995,“ řekl řekl listu Rossijskaja gazeta Bastrykin.

Jaceňuk byl prý za své zásluhy ve válce oceněn od tehdejšího vůdce čečenských povstalců Džochara Dudajeva vyznamenáním Čest národa. „Vyslechnutí společníci charakterizují Jaceňuka jako vzdělaného a schopného člověka, přitom ale mazaného a obratného. Už od mladých let usiloval o moc a proslulost,“ dodal šéf ruských vyšetřovatelů. Počátkem roku 1995 měl Jaceňuk odjet z Čečenska přes Gruzii zpátky na Ukrajinu ve skupině novinářů.

Kyjev na ruská obvinění reagoval posměšným dementi. „Ruské úřady by měly Bastrykinův stav prověřit na psychiatrické klinice,“ napsala na sociální síti Jaceňukova mluvčí Olha Lappová. „Goebbels a nacistická propaganda můžou Putinovu týmu aplaudovat ve stoje,“ dodala.

Údaje o účasti na bojích v Čečensku v Jaceňukových oficiálních životopisech chybí, nejsou ani v jiných veřejných zdrojích. Podle informací umístěných na webu kyjevské vlády studoval nynější premiér v letech 1991-96 práva na univerzitě v západoukrajinských Černivcích, v téže době byl tamtéž šéfem právní firmy Jurek.

Ukrajina řeší i současné válečné zločiny

Zpráva ruských vyšetřovatelů přišla ve chvíli, kdy se Ukrajina uvolila, aby Mezinárodní trestní soudu (ICC) v Haagu vyšetřil válečné zločiny, které se měly stát od loňského února v Donbasu. Oznámil to v úterý v Kyjevě ministr zahraničí Pavlo Klimkin.

Ukrajina členem ICC není, jeho pravomoci uznala dobrovolně bez ratifikace zakládací smlouvy. Už loni v dubnu adresovala do Haagu obdobný závazek, vztahoval se ale jen na období od listopadu 2013 do února 2014.

Kyjev tak chtěl postihnout údajné zločiny členů Janukovyčovy vlády a tehdejších velitelů armády a policie. Vyšetřovat obvinění, že v době před exprezidentovým pádem spáchali lidé z jeho okolí zločiny proti lidskosti, už předběžně začala žalobkyně Fatou Bensoudaová.

Po prohlášení ukrajinské justice se bude trestní pravomoc ICC týkat i zločinů spáchaných po únoru 2014. Bude tak zahrnovat i údajné válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, které se odehrály během proruského povstání v Donbasu, jež začalo loni v dubnu. Pravomoc ICC se zřejmě bude vztahovat i na tragický pád malajsijského letadla nad východní Ukrajinou z loňského července, při němž zahynulo na tři sta lidí.

Bensoudaová teď musí rozhodnout, zda ukrajinská obvinění vztahující se na tyto činy jsou dostatečně podložená a vážná natolik, že může začít řádné vyšetřování s cílem připravit soudní proces.

ICC je prvním trvalým mezinárodním soudem, který má právo stíhat pachatele genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů po celém světě, a to od 1. července 2002, kdy jeho zakládací smlouva vstoupila v platnost. Dosud soud zahájil osm vyšetřování. Všechna se týkala Afriky, takže případné stíhání činů spáchaných na Ukrajině by bylo pro ICC prvním případem v Evropě. Mnohé významné státy, jako jsou USA, Rusko, Čína nebo Izrael, se ale pravomoci soudu nepodřídily

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video