Ruský prezident Vladimir Putin a jeho ukrajinský protějšek Viktor Janukovyč...

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho ukrajinský protějšek Viktor Janukovyč (17. prosince 2013) | foto: AP

Putin Ukrajincům o třetinu zlevnil plyn a půjčí jim 15 miliard dolarů

  • 391
Vladimir Putin se v Moskvě dohodl s ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem na výrazném snížení dovozní ceny ruského zemního plynu. Podle Putina zaplatí Kyjev za tisíc kubíků 268,5 dolaru místo dosavadních zhruba 400. Rusko také nakoupí ukrajinské dluhopisy za 15 miliard dolarů.

Ukrajinci dosud Moskvě platili 400 dolarů za tisíc krychlových metrů, nyní budou platiti 268,5 dolaru.

Snížení ceny plynu znamená pro ukrajinskou ekonomiku jen pro příští rok úsporu ve výši dalších 10 miliard dolarů (asi 200 miliard korun). Po setkání s Janukovyčem v Kremlu ruský prezident oznámil, že Rusko koupí ze svých valutových rezerv ukrajinské vládní dluhopisy v celkové hodnotě asi 15 miliard dolarů (300 miliard korun).

Rusko tak poskytlo ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi celkem pětadvacet miliard dolarů za to, že si rozmyslel podpis asociační dohody s Evropskou unií.

"Není to spojeno s žádnými podmínkami, lidé na Ukrajině se nemusí bát o práci, nemusí se obávat snížení platů," uvedl Putin v narážce na neúspěšná jednání Ukrajiny s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o obdobné půjčce, které skončily kvůli požadavkům MMF na úsporné reformy ukrajinské vlády krachem.

Celní unie s Ukrajinou prý zatím ne

Putin také vyloučil, že by Moskva dohodu podmínila připojením Kyjeva k Ruskem vedenému Euroasijskému svazu volného obchodu. "Chci všechny uklidnit, dnes jsme se ani nedotkli možnosti vstupu Ukrajiny do této zóny volného obchodu," dodal Putin. Vyvolal tím smích v sále Kremlu.

Snížení cen plynu není žádným velkým ústupkem, Rusko dodávalo Ukrajině plyn mnohem dráž než do západní Evropy. Kyjev tomu čelil tím, že nakupoval radši na Západě a od Ruska odebíral plynu oficiálně čím dál méně.

Podobně pokrytecká jsou Putinova slova o tom, že připojení Ukrajiny k Ruskem vedenému Euroasijskému svazu nebylo předmětem jednání. Připustil to totiž sám Janukovyč, když uvedl, že Ukrajina chce v blízké budoucnosti o své účasti na této celní unii s Ruskou federací a dalšími zeměmi jednat.

Rusko, díky jehož sankcím poklesl vývoz Ukrajiny o pětadvacet procent,  podepsalo s Kyjevem několik dohod o technické spolupráci v leteckém a raketovém průmyslu. V obou těchto odvětvích ruské firmy kooperaci i sjednané kontrakty s Ukrajinou v posledních měsících sabotovaly a málokdo z odborníků pochybuje, že to nebylo na příkaz Kremlu.

V Kyjevu se na noc chystá obří demonstrace proevropské opozice proti dohodám, které Janukovyč uzavřel v Moskvě. "Pokud Janukovyč podepíše s Moskvou dohody o celní unii, tak mu oznamujeme, že může zůstat v Moskvě," uvedli včera vůdci ukrajinské opozice v čele s Vitalijem Kličkem. "Chceme znát všechny podmínky uzavřené dohody," dodal Kličko.

Nový šéf německé diplomacie: Unie nabídla příliš málo

Dohodu okamžitě kritizoval staronový německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který se v úterý po čtyřleté přestávce znovu ujal funkce.

"Je skandální, jak Rusko využilo tíživé hospodářské situace Ukrajiny, aby jí zabránilo podepsat asociační dohodu s Evropskou unií," citovala agentura Reuters Steinmeiera. Sociálnědemokratický politik post německého ministra zahraničí zastával už za vlády první velké koalice pod Merkelovou v letech 2005-2009.

Steinmeier rovněž poznamenal, že EU se měla ptát sama sebe, zda nepodcenila, jak vnitřně rozdělená a slabá Ukrajina je, a zda po Kyjevu nechtěla příliš, když jej nutila, aby si vybral mezi Evropou a Ruskem. "To jsou otázky, na které my a Evropané musíme reagovat. Jistý jsem si jenom tím, že jsme nabídli finanční a hospodářský balíček, který zdaleka neodpovídal tomu, co Ukrajina potřebuje k udržení konkurenceschopnosti a ke svému hospodářskému provázání s Evropou," prohlásil Steinmeier, který se chystá už ve čtvrtek do Polska, kde bude jednat také o Ukrajině.

Na uzavření dohody reagovaly také Spojené státy. Ruská výpomoc podle USA neřeší obavy desetitisíců Ukrajinců, kteří protestují v kyjevských ulicích, prohlásil mluvčí Bílého domu Jay Carney. Zároveň pak vyzval ukrajinskou vládu, aby východisko z krize hledala v dialogu se zástupci protestujících.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video