Proruský bojovník u Pervomajsku (6. prosince 2014)

Proruský bojovník u Pervomajsku (6. prosince 2014) | foto: AP

Moskva dumá, co s ruskými vojáky v Donbasu. Nikdo neví, jak jim říkat

  • 1739
Na půdě ruské Státní dumy proběhlo přísně tajné jednání o postavení ruských „dobrovolníků“, kteří se zapojili do bojů na východní Ukrajině. Oznámil to ruský list Vedomosti. Z Ruska znějí slova, že dohoda o odpoutání vojsk v Donbasu a výměně zajatců je hotova.

Schůze branného výboru se podle listu Vedomostí věnovala statusu ruských vojáků v Donbasu a pomoci rodinám pozůstalých. Zúčastnil se jí i náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov a hlavní vojenský prokurátor Sergej Fridinskij.

Účastníci jednání o průběhu ani výsledcích nechtěli novinářům sdělit žádné informace. Oficiálně bylo zasedání branného výboru věnováno „právnímu zajištění činnosti ruských ozbrojených sil“.

List s odvoláním na kremelské zdroje píše, že ruské vedení si s postavením „dobrovolníků“ na východní Ukrajině neví rady. „Nikdo neví, jak je pojmenovat a jak s nimi nakládat. To téma už bylo zapotřebí nastolit,“ citovaly Vedomosti pracovníky aparátu ruského parlamentu.

Podle Moskvy příslušníci pravidelné ruské armády v Donbasu po boku separatistů nebojují. Ruské vedení však připouští, že oddíly vzbouřenců doplnili ruští dobrovolníci či profesionální vojáci na „dovolené“. Podle ukrajinských médií je do bojových operací zapojeno několik tisíc Rusů.

Dohoda o odpoutání vojsk a zajatcích je údajně hotova

Stálý představitel Ruska při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Andrej Kelin agentuře TASS řekl, že kontaktní skupina zabývající se řešením ukrajinské krize dospěla k dohodě o odpoutání vojsk v Donbasu a o výměně zajatců. 

Členy kontaktní skupiny jsou zástupci Kyjeva, Moskvy, povstaleckých „lidových republik“ a rovněž představitelé OBSE, která v jednání působí jako prostředník. Datum schůzky v Minsku, kde mají být dosažené dohody stvrzeny, chtěli členové skupiny dojednat během odpolední videokonference.

Podle diplomatických zdrojů agentury Unian byla ale konference na žádost OBSE odložena na neurčito a ve středu se pravděpodobně neuskuteční. O důvodech se zdroje ukrajinské agentury nezmiňují. Kyjev ale údajně neztrácí naději, že minské jednání by se mohlo uskutečnit v pátek.

Povstalci podle vzbouřenecké agentury Novorossija pojedou do Minsku se čtyřmi základními požadavky. Kromě vzájemného odpoutání vojsk a výměny zajatců jde o odvolání hospodářské blokády, kterou vůči povstaleckým územím vyhlásil Kyjev. V jejím důsledku ukrajinské banky ze svých odboček na Donbasu stáhly hotovost a správa sociálního zabezpečení zastavila výplatu sociálních dávek a penzí.

Čtvrtým požadavkem je obnovení platnosti zákona o rozsáhlé autonomii, který ukrajinský prezident Petro Porošenko nejprve podepsal, ale později odvolal. Důvodem byly místní volby, které v listopadu separatisté uspořádali v Doněcké a Luhanské oblasti přes protesty Kyjeva.

Křehké příměří pokračuje

Úterní den klidu v Donbasu ukrajinská armáda dodržovala, vzbouřenci ale pokračovali v útocích, i když s podstatně menší intenzitou. Při hodnocení příměří vyhlášeného na úterý prezidentem Petrem Porošenkem to prohlásil ukrajinský vojenský analytik Dmytro Tymčuk.

Úterní útoky vzbouřenců se podle Tymčuka soustředily na oblast města Debalceve v Doněcké oblasti a na samotné město Doněck, kde vládní vojsko drží mezinárodní letiště. Vyhlášeného klidu zbraní zároveň využili k intenzivnímu přeskupení sil, zejména u Doněcka a měst Horlivka a Jasynuvata, uvedl Tymčuk.

Mluvčí ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Lysenko v Kyjevě oznámil, že ukrajinské vedení se rozhodlo prodloužit platnost úterního „dne klidu“ i na středu. „Protože režim (příměří) byl respektován a množství incidentů se řádově snížilo, budeme dál dodržovat den klidu a doufáme, že přestřelky zcela ustanou,“ prohlásil Lysenko. Příměří podle něj ukázalo vstřícnost obou bojujících stran a potvrdilo, že ukrajinská armáda „vzorově plní své závazky“.

Bilance úterního příměří publikovaná štábem ukrajinské protipovstalecké operace hovoří o sedmnácti útocích na postavení ukrajinské armády u měst Doněck, Luhansk a Debalceve. Jednotky ukrajinských ozbrojených sil údajně na ostřelování ze strany separatistů neodpovídaly. Palba vedená z povstaleckých pozic zasáhla údajně i civilní objekty, zraněno bylo sedm lidí.

Podle zprávy doněckých separatistů ukrajinská armáda v úterý zastavila dělostřeleckou palbu, ale třikrát napadla povstalecké jednotky v Doněcké a Luhanské „lidové republice“ střelbou ze samopalů a granátometů. I informace povstaleckých zdrojů se zmiňuje o masivních přesunech nepřátelských vojsk.

Lysenko novinářům řekl, že ostřelování pozic ukrajinské armády v Donbasu pokračovalo i ve středu. „Pokrok je patrný, ale střelba neutichá. Dnes bylo zaznamenáno deset incidentů,“ řekl mluvčí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue