Vůdce doněckých separatistů Alexandr Zacharčenko a ruský zpěvák a poslanec...

Vůdce doněckých separatistů Alexandr Zacharčenko a ruský zpěvák a poslanec Josif Kobzon na slavnostním koncertu v Doněcku (27. října 2014) | foto: Reuters

Brusel za Donbas trestá i ruského Sinatru, který zpíval už Stalinovi

  • 606
Donbaští povstalečtí velitelé, náměstci ruského ministra obrany a jeden zpěvák. Na nejnovějším seznamu lidí, na které Evropská unie kvůli krizi na Ukrajině uvalila sankce, je i Josif Kobzon. Nejoceňovanější ruský zpěvák, dlouholetý poslanec Dumy a věrný přítel doněckých separatistů.

Sedmasedmdesátiletý Kobzon, který se těší přízvisku „ruský Sinatra“ byl podle EU na černý seznam zanesen proto, že navštívil takzvanou Doněckou lidovou republiku, vyjádřil separatistům podporu a nechal se jmenovat honorárním konzulem Doněcké lidové republiky v Rusku.

Černý seznam

Nový sankční seznam schválili evropští ministři zahraničí ještě před uzavřením nové dohody o příměří z Minska, zveřejněn byl nyní. Je na něm 19 lidí včetně prvního náměstka ruského ministra obrany Arkadije Bachina, který se podle unie podílí na podpoře rozmísťování ruských vojsk na Ukrajině.

Na černém seznami figurují i další dva náměstci, ministři separatistických republik, polní velitelé (napři velitel praporu Sparta přezdívaný Motorola) i poslanci ruského parlamentu. Sankce vůči těm, kdo porušují ukrajinskou územní celistvost, se tak po dnešku týkají 151 osoby a 37 organizací.

zdroj: ČTK

Během své říjnové návštěvy Doněcku si dokonce s jejím vůdcem Alexandrem Zacharčenkem zazpíval. Bruselský dokument také připomíná, že Kobzon v březnu hlasoval pro začlenění Krymu do Ruské federace. Za to všechno mu Evropská unie zakázala vízum do evropských zemí a nařídila zmrazit jeho konta.

Kobzon má k Donbasu vřelé pouto. Narodil se v roce 1937 židovským rodičům ve vesnici Časov Jar, asi 70 kilometrů severně od Doněcku. Zpívat začal už jako malý chlapec a vyhrál řadu pěveckých soutěží. Díky mimořádnému talentu se mu dokonce dostalo té cti, že mohl vystupovat na koncertě na počest sovětského diktátora Josifa Stalina.

Jeho pěvecké nadání se naplno rozvinulo koncem padesátých let pod dohledem profesionálů Rudé armády. Jeho popularita rychle rostla, u posluchačů zabodoval především hitem A u nas na dvore. V roce 1964 triumfoval na festivalu v polských Sopotech, sbíral vavříny na soutěžích v Berlíně, Varšavě, Budapešti.

Přešlap s židovskými písněmi

Za vlády Leonida Brežněva bylo jen málo oficiálních koncertů, na kterých by Kobzon nevystupoval. Nazpíval píseň Okamžiky k legendárnímu špionážnímu seriálu Sedmnáct zastavení jara a v roce 1980 získal ocenění národního umělce SSSR. Pak však nakrátko upadl v nemilost - na mezinárodním koncertu zazpíval židovské písně, čímž popudil arabskou delegaci. Kobzon byl vyloučen ze strany a pokárán za „politickou krátkozrakost“.

O rok později bylo vše zapomenuto a Kobzov dokonce získal státní cenu Sovětského svazu. Se svými písněmi objel celý svět a zazpíval si s řadou západních hvězd jako je Julio Iglesias či Liza Minelli. Režim ho často vysílal i do nebezpečných oblastí - zpíval záchranářům v Černobylu i vojákům v Afghánistánu či Čečensku.

Josif Kobzon: Kuba, má láska

zdroj: www.youtube.com

Přestože svojí pěveckou kariéru před osmnácti lety uzavřel, dodnes příležitostně vystupuje - před čtyřmi lety například zavítal s Alexandrovci do Plzně (o koncertu čtěte více zde). Především je však věrným spojencem Vladimira Putina a jedním z nejdéle sloužících ruských poslanců - každé volby své protikandidáty poráží o hlavu.

Od hlavy státu si dokonce vysloužil další ze svých nesčetných vyznamenání za to, že v říjnu 2002 dojednával s čečenskými teroristy, kteří obsadili moskevské divadlo na Dubrovce, propuštění několika rukojmích.

A Kobzov za Putinem vždy věrně stojí. Podpořil například i zákon zaměřený proti homosexuálům. „S narkomanií, pedofilií, alkoholismem, pornografií a propagací homosexuality je třeba bojovat všemi silami. A právě o tom jsou naše zákony,“ řekl Kobzon před zahájením olympiády v Soči.

Přezdívku ruský Sinatra si nevysloužil nejen díky svému pěveckému talentu, ale i kvůli podezření ze styků s organizovaným zločinem. Už od poloviny devadesátých let má proto zakázán vstup na území Spojených států. Kobzon se například několikrát zastal jednoho z kmotrů ruské mafie Vjačeslava Ivaňkova přezdívaného Japončik. Ivaňkova proslulého neobvyklou brutalitou před šesti lety zastřelili, když vycházel z moskevské restaurace.

Na sankce plivu

Kobzon na sankce zareagovat prohlášením, že na konci února hodlá v Doněcku a Luhansku koncertovat. „Naši nepřátelé mi vyčítají, že jsem byl v Donbasu, že jsem byl na Krymu. No a co. Pokud budu při síle, pojedu tam znovu. Chci se tam vydat už za několik dní,“ prohlásil podle webu mk.ru zpěvák, podle nějž je směšné a hloupé, pokud někdo ruskému občanovi zakazuje pobyt v jeho zemi.

Příměří se otřásá

V Debalceve se bojuje víc než předtím

„Pojedu a na všechny sankce a zákazy plivu,“ prohlásil jeden z nejoblíbenějších ruských umělců a zdůraznil, že se v Donbasu narodil. „Jen se zajímám o to, co se děje na jihovýchodě Ukrajiny. Nikdo nemohl předpokládat, že se z toho stane taková tragédie. Samozřejmě, že se biji za svoji rodnou zem a v tom mi nikdo nemá co přikazovat. A už vůbec ne zaoceánští rytíři,“ naznačil poněkud tajemně Kobzon.

Rusko už pohrozilo, že krok Bruselu neponechá bez odpovědi. „Vzniká dojem, že v Bruselu a metropolích států EU už buď nekontrolují pohyb sankčního kolotoče, nebo se snaží vydávat přání za skutečnost a přesvědčit veřejnost o údajné poddajnosti Ruska pod tlakem sankcí EU,“ uvedlo podle ČTK ministerstvo zahraničních věcí.

Josif Kobzon: Den vítězství

zdroj: www.youtube.com

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video