Recep Tayyip Erdogan se v Rusku setkal s Vladimirem Putinem (9. července 2016)

Recep Tayyip Erdogan se v Rusku setkal s Vladimirem Putinem (9. července 2016) | foto: Reuters

Při řešení syrské krize nám bude pomáhat Turecko, prohlásili Rusové

  • 255
Rusko začalo na řešení krize v Sýrii spolupracovat s Tureckem. Ve čtvrtek to uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová s tím, že mezi oběma zeměmi přesto stále panují „významné neshody“. Rusko se přitom řadí mezi podporovatele syrského prezidenta Bašára Asada, zatímco Turecko usiluje o jeho svržení.

„Rusko a Turecko konstruktivně spolupracují na řešení syrské krize. Vzájemné rozdíly však nemohou být vyřešeny za jeden den, protože to jsou významné neshody,“ uvedla mluvčí podle turecké agentury Anadolu.

Válka v Sýrii

Spolupráci dvou velmocí v Sýrii potvrdil údajně i turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu. „Opakovaně jsme oznámili, i v období, kdy byly naše vzájemné vztahy v krizi, že dosažení trvalého řešení v Sýrii bez účasti Ruska by bylo nemožné. Stále na tom trváme. Totéž můžeme říci i o Íránu, se kterým v tuto chvíli také jednáme,“ cituje turecký list Hürriyet ministra s odkazem na ruský server Sputnik.

Informace o dohodě obou zemí se však nedají nezávisle ověřit. Ministr údajně také dodal, že si je jistý, že se díky kooperaci Ankary, Moskvy a Teheránu krizi v Sýrii podaří vyřešit.

Informace tak přichází jako další signál usmíření ruského prezidenta Vladimira Putina se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem, kteří se 9. srpna sešli poprvé od loňského sestřelení ruského bombardéru tureckými stíhačkami (komentář k této schůzce si přečtěte zde).

Jak přesně spolupráce vypadá, turecká ani ruská strana neupřesnily. Podle Hürriyetu však už v úterý ruský senátor Viktor Ozerov navrhl, že by Turecko mohlo ruským letounům nabídnout svou vojenskou základnu v Inçirliku nedaleko hranic se Sýrií.

Právě z té přitom podle serveru EurActiv začaly Spojené státy přesouvat své jaderné zbraně do Rumunska vzhledem ke zhoršujícím se vztahům Ankary a Washingtonu (více zde).

Konkrétní podoba společných kroků je nejasná také proto, že Turecko stojí v syrském konfliktu na opačné straně barikády než Rusko. Zatímco ruské letouny pomáhají hlavě Sýrie Bašáru Asadovi udržet se u moci, Turecko si přeje Asadův co nejrychlejší odchod a podporuje povstalecké islamistické skupiny.

Syrští Kurdové na severu Sýrie mezitím podle amerického Washington Postu ve čtvrtek pocítili letecký útok na své obydlené čtvrti a obsazená strategická místa. Mluvčí syrských Kurdů Redur Khalil uvedl, že na ně útočila vládní letadla. Kurdové v Sýrii už v březnu odhlasovali ustavení federálního systému, se kterým nesouhlasil jak Damašek, tak Ankara (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video