Ruští vojáci v Aleppu na nedatovaném snímku zveřejněném ruským ministerstvem...

Ruští vojáci v Aleppu na nedatovaném snímku zveřejněném ruským ministerstvem obrany | foto: AP

Ruští žoldáci se v Sýrii chopili kytary, jejich písně jsou doma hitem

  • 286
Rostoucí popularitě se na internetu těší písně o hrdinských činech ruských žoldáků válčících v Sýrii. Zpívá se v nich o bojích s Islámským státem u Palmýry, omlácených transportérech a víně a ženách, které na ruské vojáky štěstěny čekají doma, píše ruský web Gazeta.ru.

Některé písně nahráli vojáci, kteří působí ve službách nejznámější ruské soukromé společnosti Vagner bývalého velitele jednotky speciálních sil Dmitrije Utkina, na cvičišti Molkino.

Například v jedné písni se zpívá o dobytí Palmýry. Líčení, vyšperkované vulgarismy, se vede v první osobě množného čísla za prostinkého kytarového doprovodu. „Náš transportér je celý omlácený, ale šlape dál, bijeme islamisty proklaté, vyrazíme z těch hadů duši. Za rovinou se tyčí hory, vede přes ně průsmyk a za ním už je Palmýra...,“ praví se v textu.

Ruští žoldáci podle autora bojují v Sýrii za mír stejně jako jejich dědové. A také - v geopolitické odbočce - slibuje zopakovat na zdech Bílého domu ve Washingtonu akci umělecké skupiny Vojna, která na zdvihací most před sídlem tajné služby v Petrohradu namalovala obří falus.

Neznámý zpěvák dále slibuje, že pádem starobylého města válka skončí, i když dobyvatelé, kteří pomohli rozbít okovy syrských sokolů, se nejspíše žádných medailí nedočkají - na rozdíl od peněz, ženských a vína, které na ně čekají ve vlasti.

„Teď jsou kluci zase venku“

A pak už následuje návrat do Krasnodarského kraje. Asi je třeba upozornit, že právě v tomto kraji na jihu Ruska se nalézá cvičiště Molkino. Na Molkino odkazuje i další píseň v podání soukromé vojenské společnosti Vagner, avšak nutno dodat, že text i hudbu už před lety složil písničkář Vladimir Mazur, který podle svého oficiálního životopisu spolupracuje s organizacemi sdružujícími veterány afghánského tažení a pravidelně koncertuje u armádních jednotek.

Jiný „vagnerovský“ hit sice zase pěje o válčení s islamisty, ale je předělávkou známé písničky zpěváka Viktora Coje, jednoho z nejpopulárnějších sovětských zpěváků v éře perestrojky.

První písně od skupiny Vagner se objevily na sociální síti VKontakte na stránce vojáků štěstěny. Zdroj spjatý s Utkinovou společností tvrdil, že písně s kytarou skutečně nahráli vojáci Vagnera. Některé vznikly až v Sýrii. „Teď jsou kluci zase venku. V Rusku nebudou nejméně čtyři měsíce,“ řekl.

Fotka s Putinem

První zprávy v ruských médiích o žoldácích společnosti Vagner a o Utkinovi se objevily v době, kdy vrcholil konflikt na Ukrajině. Podle petrohradského serveru Fontanka společnost Vagner byla jednou z nejutajenějších jednotek, které zde bojovaly. Její velitelé a příslušníci nedávali rozhovory, nezveřejňovali své snímky s ukrajinskými trofejemi na sociálních sítích, nezmiňovala se o nich oficiální prohlášení separatistů.

O Utkinovi se ví, že se mu přezdívá Vagner a že je důstojníkem v záloze. Do roku 2013 byl velitelem 700. samostatného komanda speciálních sil 2. brigády armádní rozvědky GRU. Po propuštění do zálohy pracoval v Moran Security Group a zúčastnil se syrské výpravy Slovanského sboru. Od roku 2014 velí vlastní jednotce, které se podle jeho přezdívky říká soukromá vojenská společnost Vagner.

Ta v letech 2014 až 2015 působila v Doněcké a Luhanské lidové republice. Od podzimu 2015 se přemístila do Sýrie. Předpokládá se, že právě tato jednotka sehrála klíčovou roli při dobytí Palmýry. Mnozí vojáci z této skupiny byli vyznamenáni ruskými řády a medailemi. V prosinci 2016 byl Vagner zaznamenán na slavnostní recepci v Kremlu, později se objevil jeho snímek spolu s prezidentem Putinem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video