Rozbombardovaná vodárenská nádrž v syrské provincii Idlíb (19. října 2015)

Rozbombardovaná vodárenská nádrž v syrské provincii Idlíb (19. října 2015) | foto: Reuters

Rusové v Sýrii vybombardovali několik nemocnic, tvrdí nová svědectví

  • 734
Ruské letectvo v Sýrii bombardovalo devět nemocnic a zabilo přitom civilisty i zaměstnance. Oznámila to syrsko-americká zdravotnická společnost . Na útok na nemocnici v provincii Idlíbu upozornila už organizace syrských ochránců lidských práv, ruské ministerstvo zahraničí však ve čtvrtek zprávu popřelo.

Syrsko-americká zdravotnická společnost (SAMS) ve svém čerstvém prohlášení zprávu o útoku v Idlibu potvrdilo s tím, že šlo o jedno z devíti zdravotních zařízení zasažených při ruských útocích. Tato pracoviště byla prý na území ovládaných radikály, na něž Rusové míří.

Ze statistiky, kterou vede SAMS, vyplývá, že od začátku konfliktu v roce 2011 se dostalo do palby různých aktérů války přes 310 zdravotnických zařízení.

Ruské nálety údajně poškodily pět klinik, jež řídí SAMS. Dvě z nich byly v provincii Aleppo, jedna v Latákíji, další v Idlíbu a Hamá.

Při útoku v Idlíbu údajně přišli o život dva členové personálu a nejméně deset civilistů. Dalších 28 civilistů bylo zraněno. To zhruba odpovídá informaci syrských ochránců lidských práv (SOHR), která z Idlíbu hlásila 13 mrtvých.

Ruská delegace v Sýrii

Do Sýrie dorazila v pátek delegace členů obou komor ruského parlamentu. Podle ruských sdělovacích prostředků má jednat hlavně o humanitární pomoci, avšak sejde se také s prezidentem Bašárem Asadem.

Rusko bojuje v Sýrii od 30. září. Asad tento týden poprvé od začátku války vycestoval do zahraničí a jednal v Moskvě. Ruský prezident Vladimir Putin po setkání s ním řekl, že Asad je připraven vyjednávat s politickými oponenty.

Rusové v Sýrii

Ve Vídni v pátek začaly konzultace ministrů zahraničí zemí usilujících o řešení syrské krize. V rakouské metropoli jednají ministři zahraničí USA, Saúdské Arábie a Turecka John Kerry, Ádil Džubajr a Feridun Sinirlioglu. Ruský ministr Sergej Lavrov se k nim připojí později.

Kerry se chce dohodnout na rozšíření konzultací na další státy, bez nichž se řešení konfliktu neobejde. Rusko, které je ve čtveřici jediným spojencem syrského režimu, prosazuje zapojení Íránu, s čímž však zásadně nesouhlasí Saúdská Arábie. Rusko a USA se podle Kerryho shodují, že výsledkem jednání má být dohoda o „sjednocené, sekulární a pluralistické Sýrii, kterou bude řídit vláda vybraná jejími občany“.

Kerry přiznal, že hlavní překážkou k rychlé dohodě je spor o roli prezidenta Bašára Asada. V Kerry hodlá v diplomacii pokračovat a ještě v pátek má odletět do Jordánska a odtud pak bude pokračovat do Saúdské Arábie.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v pátek oznámil, že ruské nálety v Sýrii mají vliv na dynamiku přesunů uprchlíků. Podle něj se snížil počet Syřanů, kteří jsou na útěku na území Sýrie, ze 7,6 milionu na 6,3 milionu. Podílet se na tom může údajně exodus Syřanů do Evropy. Do zahraničí odešly zhruba čtyři miliony Syřanů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video