Režim prezidenta Bašára Asada podle CNN téměř všechny své vojenské letouny přesunul na letiště v blízkosti základny Hmímím, odkud ruské letectvo od září 2015 provádí nálety na pozice povstalců. Syrská armáda tak učinila krátce poté, co Američané 7. dubna v reakci na chemický útok v provincii Idlíb udeřili střelami Tomahawk na jejich základnu Šajrát a zničili 24 syrských letadel.
7. dubna 2017 |
Podle CNN Syřané zřejmě spoléhají na to, že se Američané neodváží zaútočit v blízkosti ruských jednotek a moderních protiletadlových a protileteckých systémů S-400. Pentagon tvrdí, že americký úder zneškodnil asi pětinu Asadových funkčních bojových letounů. Vzdušná převaha je pro režim v Damašku klíčová a ochrana zbytků letectva pro něj představuje naprostou prioritu.
„Syrské letectvo není v dobrém stavu. Po letech bojů je značně opotřebováno a má velké problémy s údržbou,“ poznamenal po útoku na Šajrát americký ministr obrany James Mattis a naznačil, že USA v případě dalšího chemického útoku vzdušné údery mohou zopakovat.
Asad má tři tuny chemických zbraní, míní Izraelci
Při chemickém útoku v Chán Šajchúnu zemřelo přes 80 lidí. Západ z útoku viní syrský režim. Ten ale tvrdí, že za únik chemických látek mohou povstalci, jejichž sklad s těmito látkami byl údajně zasažen.
Izraelská vojenská rozvědka se podle agentury AP domnívá, že Asadův režim vlastní až tři tuny chemických zbraní. Kloní se i k názoru, že za útokem v Idlíbu je Asadova armáda. Podle rozvědky dali k útoku v Chán Šajchúnu rozkaz velitelé armády, ale těžko bez Asadova vědomí.
Útok vyšetřuje Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), podle níž pachatelé jednoznačně použili sarin nebo podobnou chemickou látku. Experti to zjistili z laboratorních testů biologických vzorků odebraných z těl mrtvých i zraněných. Cílem vyšetřování není určit viníky, ale pouze dokázat použití zakázaných látek.
OPCW ve čtvrtek zamítla žádost Ruska a Íránu o sestavení nového týmu k vyšetření chemického útoku. Organizace už vyšetřovací tým sestavila a vyslala do Turecka, kam byli někteří mrtví a zranění převezeni.
Írán a Rusko požádaly o sestavení nové skupiny, která má také určit, jak byly chemické látky do Chán Šajchúnu dopraveny. Podle žádosti Teheránu a Moskvy se mají vyšetřovatelé vypravit i na zničenou leteckou základnu Šajrát. Podle USA totiž právě odtud vzlétla letadla s chemikáliemi. Rusové a Íránci chtějí, aby vyšetřovatelé „ověřili obvinění, že tam jsou zásoby chemických zbraní“.
Podle britské delegace při OPCW je smyslem požadavku Ruska a Íránu na sestavení nového týmu snaha „ohrozit už běžící vyšetřování“. „Je zbytečné říkat, že nynější vyšetřování pokračuje a že Británie je plně podporuje,“ citovala svůj zdroj AFP.

Základna Hmímím, Sýrie
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz