Medaile „účastníku vojenské operace v Sýrii“

Medaile „účastníku vojenské operace v Sýrii“ | foto: Avito.ru

Moskva chystá medaile pro syrské veterány, přes Bospor dál posílá lodě

  • 28
Ruské ministerstvo obrany vypsalo zakázku na výrobu medailí pro veterány ze Sýrie, jejíž parametry naznačují, že se vojenské kampaně na Blízkém východě zúčastnily tisíce Rusů. Státní vyznamenání dostávají kromě příslušníků pravidelné armády rovněž „žoldáci“ v soukromých jednotkách, píší ruská média.

Ruské ministerstvo obrany nechá pro „účastníky vojenské operace v Sýrii“ vyrobit 10 300 medailí, uvedla rozhlasová stanice Svobodná Evropa. Státní zakázka přináší podle stanice dosud nejlepší vodítko pro odhad počtu ruských vojáků nasazených během šestiměsíční intervence v arabské zemi, kterou zmítá občanská válka a výboje Islámského státu.

Ministerstvo vyhradilo na nákup vojenských metálů dva miliony rublů (zhruba sedm set tisíc korun), dalších v přepočtu devadesát tisíc korun budou stát certifikáty pro oceněné vojáky.

Medaile má průměr třicet dva milimetrů, na přední straně nese vyobrazení tří bitevních letounů, válečné lodi a syrského území. Revers obsahuje nápisy: „Účastníku vojenské operace v Sýrii“ a „Ministerstvo obrany Ruské federace“.

Podle zpravodajského serveru Gazeta.ru udělovala ruská armáda „syrské“ medaile již dříve a lze je dokonce koupit v internetových obchodech. Jejich cena se pohybuje v rozmezí čtyř set a patnácti set rublů (zhruba sto padesát až pět set korun).

Rusové se ze Sýrie začali stahovat 15. března po bezmála šesti měsících od zahájení intervence. Podle dřívějších odhadů nasadila ruská armáda do operace kolem čtyř tisíc členů vojenského personálu. V zemi nadále zůstává asi tisícovka příslušníků armády, kteří mají zajistit chod dvou syrských základen, oznámil předseda branného výboru horní komory ruského parlamentu Viktor Ozerov (více o stahování jednotek zde).

Podle prezidenta Vladimira Putina se ruské letectvo zaměřovalo na boj s teroristy. Vojenská kampaň však pomohla také režimu syrského prezidenta Bašára Asada dobýt zpět území, která obsadily opoziční síly.

Neviditelné ztráty, skutečná vyznamenání

Petrohradský zpravodajský server Fontanka uvádí, že v Sýrii kromě pravidelných jednotek bojuje také prapor složený z žoldnéřů.

Podle jeho zjištění v Sýrii operuje jednotka „Wagner“, která vznikla v roce 2013 na troskách Slovanského sboru – soukromé bezpečnostní firmy z Petrohradu, která se snažila vytvořit v Sýrii brigádu o dvou tisících mužích, sestavenou z ruských žoldnéřů. Po první neúspěšné akci se členové Slovanského sboru vrátili do Moskvy, kde na ně již čekali příslušníci FSB. Ruská zpravodajská služba nájemné vojáky hned na letišti pozatýkala.

Dmitrij Utkin, bývalý příslušník ruské armády a jeden ze zadržených žoldnéřů, následně založil nový útvar pod svým velením. Šestačtyřicetiletý podplukovník v záloze působil až do roku 2013 jako velitel samostatného oddílu speciálních sil vojenské rozvědky GRU v Pskovské oblasti na severozápadě Ruska. Jeho muži se na jaře 2014 podíleli na záboru Krymu a později se přesunuli za ruskými separatisty do Luhanské oblasti. Na podzim roku 2015 se hlavní část sboru vydala bojovat do Sýrie na podporu režimu Bašára Asada.

Na skupinovém snímku získaném a zveřejněném islamisty je údajně skupina ruských žoldnéřů v Doněcké oblasti. Alespoň jeden z těchto mužů zemřel později v Sýrii:

29.března 2016 v 20:24, příspěvek archivován: 30.března 2016 v 12:23

Fontanka Investigates Russian Mercenaries Dying For Putin In Syria And Ukraine https://t.co/k8973p9QkT pic.twitter.com/Fjr2xTmvKj

Utkin alias Wagner je obdivovatelem nacistické Třetí říše, v době působení v Luhanské oblasti podle Fontanky přizpůsobil uniformy svých mužů stejnokrojům nacistického wehrmachtu. Nyní se pravděpodobně nachází v Sýrii nebo ve výcvikovém táboře Molkino na jihu Ruska, uvedl server.

Přestože Wagnerova jednotka není vedena v žádném registru a z právního hlediska neexistuje, neboť ruské zákony soukromé bezpečnostní firmy nijak neupravují, dostávají její členové za účast v bojích na Ukrajině a v Sýrii vyznamenání od Putina, která jsou zároveň jedinou oficiální dokumentací jejich činnosti.

Mezi posmrtně oceněné patří také Andrej Jelmejev a Andrej Šrejner. Oba zahynuli 28. ledna 2015 při bojích o Debalceve na východě Ukrajiny a v březnu byli pohřbeni v ruském Toljatti. Místní média informovala, že muži bojovali společně se separatisty, podle serveru Fontanka ale figurují na seznamu držitelů Řádu za statečnost jako příslušníci Wagnerova útvaru.

Hroby Wagnerových mužů na zpravodajském serveru tltgorod.ru

Na syrském bojišti podle odhadů působí ve Wagnerově jednotce kolem čtyř set lidí, celkem prý má útvar šest set příslušníků. Měsíční plat člena sboru činí 240 tisíc rublů (zhruba 84 tisíc korun) a množství zájemců převyšuje potřeby, uvedl dále server. V Sýrii podle oficiálních údajů zahynulo šest ruských vojáků, na Ukrajině podle Moskvy žádní ruští vojáci nejsou.

Reuters: ruské zbraně dál proudí do Sýrie

Přestože Putin v polovině března oznámil stahování ze Sýrie, podle agentury Reuters do země nadále proudí ruská vojenská technika.

Z černomořského Novorossijska do syrského Tartúsu krátce po 14. březnu vyplul ruský ledoborec Jauza, jedno z plavidel, které mělo zajišťovat zásobování ruského kontingentu v Sýrii. Analytici předpokládali, že Jauza se po omezení ruských operací vrátí do domovského přístavu v Severním ledovém oceánu. Podle agentury Reuters ale těžce naložená loď pluje k Sýrii zřejmě s novou dodávkou zbraní, uvedla agentura ČTK.

20.března 2016 v 08:54, příspěvek archivován: 30.března 2016 v 15:02

As Yauza left, another cargo ship Dvinitsa-50 (ex-Alican Deval) entered the strait northbound. Empty. No withdrawal? pic.twitter.com/AE4cyAHGab

Rusko nikdy nespecifikovalo, jak velký je jeho kontingent v Sýrii ani jaká část se po 15. březnu stáhne ze země. Analytik Michail Barabanov řekl, že „hlavní část kontingentu v Sýrii zůstala, takže není důvod ani omezovat přesuny“ zásob. „Udrženy budou také zbrojní dodávky syrské armádě,“ dodal.

Reuters tvrdí, že je patrné, že Rusko od poloviny března nijak neomezilo provoz svých lodí Bosporem a že nahradilo své válečné lodě ve Středozemním moři novými. Jsou v dosahu syrského pobřeží, mohou chránit nákladní lodě a poskytují Rusku možnost používat z moře řízené střely. Ve Středozemním moři má Rusko přes deset vojenských lodí včetně plavidla Zeljonyj dol vybaveného řízenými střelami schopnými zasáhnout cíle s třímetrovou přesností.

Válka v Sýrii

Reuters vychází z fotografií ruských lodí pořizovaných v Bosporu. Je na nich vidět, že jejich paluby byly o mnoho níže na cestě směrem k Sýrii než na zpáteční plavbě. Podle Reuters směřovaly lodě se zbrojním nákladem a vojenskými auty do Sýrie čtrnáct dní před Putinovým březnovým rozhodnutím.

Reuters se svou monitorovací technikou zaznamenal, že k Sýrii mířila s nákladem vojenských aut také přepravní loď Alexandr Tkačenko. Na několik dní ale náhle vypadla z rádiového spojení a objevila se znovu, až když byla na zpáteční cestě do Ruska. „Jediné vysvětlení je, že v té době z nějakého důvodu vypnula své rádiové hlášení,“ píše agentura.

Občanská války v Sýrii už trvá pět let. Asad v rozhovoru, který ve středu zveřejnila ruská agentura RIA Novosti, uvedl, že konflikt v jeho zemi stál přes 200 miliard dolarů (4,8 bilionů korun). Podle něj ruská armáda bude muset v zemi zůstat, i když bude situace stabilnější.

Asad také prohlásil, že mnohé země by byly raději, kdyby syrská armáda v bojích prohrávala, protože by to podle nich přinutilo Damašek k ústupkům. Asad ale považuje za větší přínos případnému míru právě fakt, že jeho armáda postupuje. Domnívá se, že úspěchy, jichž armáda dosahuje s podporou Ruska, urychlí politické řešení v Sýrii.

Mapa Sýrie podle ruského ministerstva obrany: červeně jsou zóny kontroly syrské vlády, zeleně a modře povstalecké (modře ty, kde se povstalci připojují k příměří), šedě Islámský stát, pískovou barvou Kurdové.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue