Petrohrad truchlí za oběti teroristického útoku v metru  (4. dubna 2017)

Petrohrad truchlí za oběti teroristického útoku v metru (4. dubna 2017) | foto: Reuters

Rusko vítá levnou práci ze Střední Asie, příchozí však trpí ústrky a pohrdáním

  • 206
Miliony gastarbeitrů ze Střední Asie se v minulých dvou desítkách let staly součástí života velkých ruských měst. Moskva však na občany sousedních států stále nahlíží prizmatem koloniálního vládce, popisují odborníci. Pondělní atentát v Petrohradu, jehož stopy vedou do Střední Asie, upozornil na přehlížený problém.

Je to vlastně jako přes kopírák, jen s časovým zpožděním několika desítek let. Sovětský svaz byl následníkem ruského impéria, které se od evropských koloniálních říší lišilo jen tím, že jeho kolonie neležely za mořem a na jiných kontinentech, ale Rusko je v 19. století přičleňovalo ke svému území.

Střední Asie, jež měla mnoho set let starou kulturu velkých státních útvarů, se od Ruska odpoutala i po rozpadu SSSR pouze částečně. „Moskva se dodnes dívá na středoasijské republiky prizmatem bývalého koloniálního vládce,“ vysvětluje Václav Lídl, analytik z Asociace pro mezinárodní otázky.

Z „bývalých kolonií“ přišly podobně jako v případě západní Evropy i do Ruska v minulých patnácti letech za prací miliony přistěhovalců. Oproti Střední Asii bylo totiž bohatou, prosperující zemí.

„Z některých chudších států Střední Asie pracuje v Rusku významná část mužské populace,“ uvádí Jan Šír, specialista na postsovětský prostor z Univerzity Karlovy. Pro mnoho z gastarbeitrů není vůbec těžké získat ruské občanství. Například právě Kyrgyzstán, z něhož pocházel zřejmý pachatel atentátu v Petrohradu, si pro své občany vyjednal velmi zjednodušený režim.

Další statisíce či miliony lidí ze Střední Asie však žijí v Rusku nelegálně, nikdo přesně neví, kolik jich je. Hranice Ruska se Střední Asií nejsou v podstatě střežitelné, a když je náhodou ilegální přistěhovalec zachycen policisty, vše vyřeší úplatek.

Stavební dělníci i kuchařky

Na muslimských gastarbeitrech – oficiální ruské odhady z konce minulého roku hovoří o asi sedmi až osmi milionech lidí – jsou přitom mnohá odvětví ruské ekonomiky dnes závislá natolik, že se bez nich neobejdou.

Útok v metru

„Tádžik je v dnešním Rusku takovým synonymem pro levného, většinou nelegálně zaměstnávaného stavebního dělníka, jako byl v Česku v devadesátých letech Ukrajinec,“ popisuje analytik Václav Lídl. „Holky v kuchyních, řidiči dodávek či taxíků, ti jsou dnes v Moskvě či Petrohradu skoro všichni ze Střední Asie,“ doplňuje ho Jan Šír.

Ruská novinářka Elizaveta Osetinskaja, která v současnosti působí na americké Stanford University, přirovnává zase pozici Střední Asie vůči Rusku k Mexiku a Spojeným státům. „Miliony přistěhovalců ze Střední Asie, legálních a nelegálních, v Rusku trpí všemi druhy diskriminace, nenávistných projevů a zneužívání,“ tvrdí Osetinskaja.

Podle Šíra však přirovnání s křesťany z Mexika v mnohém kulhá, i kvůli muslimské víře přistěhovalců. S ní je to však složité. Na jedné straně existovala už v 90. letech ve Střední Asii radikálními islamisty ovládaná území, na druhé straně je víra mnohých lidí ze Střední Asie velmi vlažná. „Když jsem byl nedávno v Uzbekistánu, bylo normální, že muž, muslim, vytáhl vodku. A první sklenici si s námi dala i jeho žena,“ dává příklad ze života Václav Lídl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video