v Rusku začal proces s ukrajinským režisérem Olehem Sencovem. (21. července 2015) | foto: Reuters

Rusko soudí ukrajinského režiséra Sencova. Viní ho z terorismu na Krymu

  • 511
V úterý v Rusku začal proces s ukrajinským režisérem Olegem Sencovem. Ruská prokuratura ho viní z účasti na teroristických útocích proti ruským cílům na Krymu. Sencov všechny obvinění odmítá. Před soudem prohlásil, že je to politicky motivovaný proces. Hrozí mu až dvacet let vězení.

Devětatřicetiletý Sencov čelí obvinění, že loni na jaře v krymském Simferopolu spolu s několika spolupachateli zapálil kanceláře hlavní ruské vládní strany Jednotné Rusko a podílel se na přípravě pumového útoku proti pomníku Vladimira Lenina, uvádí agentura Reuters.

Sencovovi nenahrává fakt, že dva jeho údajní komplici byli už v Rusku odsouzeni k sedmiletému vězení. Agenti ruské tajné služby FSB Sencova zadrželi v květnu 2014, když se účastnil protestů proti ruské anexi Krymu.

Ruské úřady Sencova řadí ke členům ukrajinské nacionalistické organizace Pravý sektor. Ten je v Rusku od listopadu loňského roku postaven mimo zákon. Sencov první den soudu zopakoval, že členem žádné takové organizace není. „Cítím se nevinen, neuznávám pravomoci ruského soudu,“ prohlásil v úterý a dodal, že kauza je uměle vytvořená a má politické pozadí.

Žalobce je však jiného názoru a během úvodní řeči prohlásil, že Sencov na rozkaz vedení Pravého sektoru vytvořil „teroristickou skupinu“. Ta měla „destabilizovat situaci a snížit vliv státních orgánů s cílem dostat Krym z vlivu Ruské federace“.

Sencovovi advokáti neočekávají, že rozsudek bude pro jejich klienta příznivý. Režisér může být přinejlepším vyměněn za některé Rusy odsouzené za trestné činy spáchané na Ukrajině, řekl v úterý novinářům Sencovovův obhájce Dmitrij Děnze. Podle serveru The Guardian Sencovovi hrozí v krajním případě trest až 20 let vězení.

Sencovovu kauzu projednává vojenský tribunál, přelíčení je veřejné. Z některých jeho částí však bude veřejnost kvůli ochraně státního tajemství vyloučena.

Za Sencova se postavili režiséři i politici

Simferopolský rodák se jako režisér prosadil v roce 2011 svým debutem Hráč. Snímek se zaměřuje na závislost na počítačových hrách. Film byl mimo jiné promítán i na českém filmovém festivalu Febiofest. Před svým zatčením pak Sencov připravoval snímek s názvem Nosorožec pojednávající o osudech ukrajinských dětí v bouřlivých 90. letech minulého století.

Zadržení a soud se Semcovem opakovaně kritizují zástupci OSN, EU i lidskoprávních organizací. K propuštění ukrajinského režiséra letos Moskvu vyzvalo i české ministerstvo zahraničí. Osobně za Sencova intervenovali dopisem do Kremlu režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi a Andrzej Wajda.

Podívejte se na ukázku z filmu Olega Sencova Hráč:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video