Ruský dopravní policista hlídkuje v ulicích Soči (10. ledna 2014)

Ruský dopravní policista hlídkuje v ulicích Soči (10. ledna 2014) | foto: Reuters

Putin povolil na olympiádě zónu protestů. Sedmnáct kilometrů od Soči

  • 32
Ruský prezident Vladimir Putin splnil svůj slib, na zimní olympiádě v Soči se bude moci demonstrovat. Má to však jeden háček. Zóna vymezená pro protesty je v malém přímořském letovisku Chosta, sedmnáct kilometrů od Soči a dvanáct kilometrů od nejbližšího sportoviště.

Kreml původně veškeré protesty v dějišti olympiády zakázal, počátkem ledna však Putin blahoskloně povolil demonstrace ve "speciálních zónách". Původní zákaz kritizovali obhájci lidských práv jako neústavní.

Nyní je jasné, že žádní kverulanti sportovce, diváky ani novináře rušit nebudou. Zóna pro demonstrace bude zřízena v parku ve dvacetitisícovém městě Chosta, které leží cestou ze Soči do Olympijského parku. Nadále platí, že všechny protesty zde pořádané musí schválit policie, místní úřady a bezpečnostní služby.

"V Chostě mohou lidé svobodně vyjadřovat své názory, aniž by porušili práva ostatních občanů a olympijskou chartu," prohlásil podle agentury RiaNovosti ruský vicepremiér Dmitrij Kozak. "Ve sportovních arénách a sportovních zařízeních je vyjadřování politických názorů v souladu s olympijskou chartou zakázáno," upřesnil Kozak.

Výběr letoviska Chosta jako místa vhodného pro demonstrace chválil i ruský ombudsman Vladimir Lukin. "Z centra Soči a sportovních center se tam snadno dostanete autem, autobusem i vlakem. Lidé si tam mohou snadno vyměňovat názory a vyjádřit svůj pohledu na různá témata," liboval si veřejný ochránce práv.

Kontrolované a zakázané zóny

Rusové se obávají především demonstrací proti nedávno přijatému zákonu, který zakazuje propagaci homosexuality. Britský list The Independent v úterý zveřejnil otevřený dopis podepsaný sedmadvaceti laureáty Nobelovy ceny, kteří Putina vyzývají, aby kontroverzní zákon zrušil.

Agentura RiaNovosti podotýká, že projevy politických názorů byly omezeny na všech předešlých olympiádách. Během letních her v Pekingu v roce 2008 čínské úřady zavedly striktní pravidla a nekolik demonstrantů zatkly. Předloni v Londýně byly demonstrace zakázány v bezprostředním okolí sportovišť, ve městě však proběhla řada protestů.

Ruské bezpečnostní služby se víc než demonstrantů obávají islamistických teroristů z Kavkazu, obzvlášť po nedávných atentátech ve Volgogradu. Soči se měsíc před startem olympiády proměnilo v pevnost a je rozděleno na takzvané kontrolované a zakázané zóny.

Kontrolované zóny zahrnují všechna sportoviště, infrastrukturu, Olympijský park na pobřeží a sjezdovky v horách. Zakázané zóny zahrnují oblasti u hranic s Abcházií a Národní park Soči, který je chráněnou přírodní oblastí.

Olympiáda na břehu Černého moře je Putinovým vysněným projektem, šéf Kremlu si slibuje, že se stane výkladní skříní ruských úspěchů. Rusové na ni už vynaložili v přepočtu více než bilion korun, čímž se zimní radovánky v Soči stanou nejdražší olympiádou v historii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video