Zahloubený reliéf vpravo dole prý zobrazuje německou pušku StG 44  (22. září...

Zahloubený reliéf vpravo dole prý zobrazuje německou pušku StG 44 (22. září 2017). | foto: Reuters

Rusové zfušovali pomník Kalašnikova, vyobrazili na něm zbraň nacistů

  • 285
V Moskvě nedávno odhalili pomník známého konstruktéra zbraní Michaila Kalašnikova. Umělecky vyobrazená sestava zbraní z jeho produkce měla však jednu vadu na kráse – místo schématu legendární útočné pušky AK-47 byla na pomníku vyobrazena německá puška StG 44, kterou za druhé světové války používaly jednotky nacistického Německa.

Na chybu upozornil vojenský historik Jurij Pašalok na sociálních sítích. Objednavatel pomníku, předseda sdružení vojensko-historického spolku Vladislav Kononov, mezitím potvrdil, že na plastice je skutečně schematicky znázorněna německá zbraň, a tak autor díla Salavat Ščerbakov musel část desky s tímto vyobrazením odmontovat a omyl napravit.

Zahloubený reliéf vpravo nahoře prý zobrazuje německou pušku StG 44 (22. září...
Část pomníku, která zobrazovala německou pušku pracovníci odstranili (22. září...

Vlevo původní podoba sporné části pomníku, vpravo pomník po jejím odstranění.

Ščerbakov poté, co se objevily spekulace, že je na podstavci vyobrazena špatná zbraň, přislíbil, že chybu napraví. „Opravdu budu vděčný, když mi řeknou, kde se stala chyba. Ale zatím věřím nákresům, podle kterých jsme to dělali, a tam bylo napsáno AK-47,“ popsal vznik díla.

StG 44

Sturmgewehr 44 (StG 44) je německá útočná puška zavedená do výzbroje německou armádou před koncem druhé světové války. Mnohými historiky je považovaná za první moderní typ tohoto druhu zbraně vůbec. Konstruktérem byl Hugo Schmeisser, kterého odvlekla Rudá armáda do SSSR v roce 1945, kde pracoval pro jejich zbrojní průmysl. Michail Kalašnikov se Schmeisserovou zbraní při konstrukci své útočné pušky AK-47, která vznikla v roce 1947, prý skutečně inspiroval.

Zdroj: Wikipedia

Nakonec ale musel sochař uznat, že opravdu vyobrazil zbraň německé výroby. „Napravíme to. Zdá se, že se to tam dostalo z internetu,“ řekl v televizi. V pátek se na podstavci objevilo prázdné místo po reliéfu německé pušky, když chybné schéma dělníci předtím odstranili.

Památník, který v pondělí odhalil ruský ministr kultury s prohlášením, že „kalašnikov je opravdová, dá se říci kulturní firemní značka Ruska“, zobrazuje nejen konstruktéra se zbraní v  rukách v nadživotní velikosti, součástí jsou i další motivy, včetně vyobrazení různých typů pušek či svatého Jiří, který zabíjí draka, coby symbol boje dobra se zlem.

Pomník provázejí i jiné spory. Odpůrci díla tvrdí, že Kalašnikov neměl v životě nic společného s Moskvou a pomník je prý „jednoznačný symbol imperiálních komplexů a sovětských a postsovětských agresí“, „urážka vkusu“ či „banální hrůza“. Sochu Kalašnikova se zbraní překřtil režisér Grigorij Katajev na „strašidelného kytaristu-samopalníka“.

Nejde jen o estetiku. Další kritici tvrdí, že cosi podobného se vyskytuje snad už jen v KLDR a Mosambiku, což je i pro současné Rusko „dosti divná společnost“. Ale ještě stále je to prý lepší, než kdyby v Moskvě vznikl pomník akademiku Kurčatovovi a veliteli stalinské tajné policie Berijovi coby tvůrcům první sovětské jaderné bomby.

Michail Kalašnikov zemřel v roce 2013:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video