Rusko se odmítá Kuril vzdát

Ruský prezident Vladimír Putin hned v úvodu jednání s japonským premiérem Joširóem Morim v Tokiu odmítl změny statusu jižní části Kurilských ostrovů, oznámila to agentura Reuters s odvoláním na ruského činitele. Putinovo vyjádření tak vzbuzuje nejistotu, zda Rusko a Japonsko vyřeší svůj teriotiriální spor o tuto část ostrovů, kvůli které po skončení druhé světové války ještě nepodepsaly mírovou smlouvu.

Putin podle činitele citovaného Reuters prohlásil, že Rusko nemůže přijmout japonský návrh z roku 1998, kdy Tokio Moskvu požádalo, aby mu postoupilo část jižních Kuril. Jde o ostrovy Iturup a Kunašir a tzv. Malé Kurily - Šikotan a ostrovní skupinu Habomai. V Japonsku jsou ostrovy známy pod označením Severní teritoria.

Kurilské ostrovy

Japonsko požaduje, aby mu Rusko postoupilo jižní část Kuril (ostrovy Iturup a Kunašir a tzv. Malé Kurily - Šikotan a ostrovní skupina Habomai). Celková plocha ostrovů a ostrůvků, na něž si Japonsko činí nárok, je 4996 kilometrů čtverečních (celé Kurily mají plochu 15 600 kilometrů čtverečních).

Vyřešením tohoto územního sporu Japonsko podmiňuje právě podepsání mírové dohody. Mezi oběma zeměmi totiž formálně trvá válečný stav a jejich vztahy upravuje deklarace o ukončení válečného stavu a znovunavázání diplomatických styků z 19. října 1956.

"Tento návrh nelze přijmout jako základnu pro vzájemně přijatelný kompromis," prohlásil údajně Putin. Je sice odvážný a dobře propracovaný, avšak neodpovídá přesně stanovisku Ruska, vysvětlil Putin podle japonského vládního činitele, který se zúčastnil schůzky.

Mori prohlásil, že Tokio udělá vše, aby byl spor o ostrovy vyřešen a aby byla mírová smlouva podepsána do konce roku, jak se obě strany dříve dohodly. "Vyřešení otázky ostrovů a následný podpis mírové smlouvy jsou důležité," řekl Mori Putinovi podle představitele japonského ministerstva zahraničí.

Není to jednoduché téma, přiznal už v neděli ruský ministr zahraničí
Ruský ministr zahraničí Igor Ivanov, který Putina doprovází, už v neděli řekl, že se v otázce Kuril nedá očekávat nějaký výraznější pokrok. "Jsme v tvrdém procesu vyjednávání. Není to jednoduché téma," dodal.

Ačkoli Rusko i Japonsko mají zájem podepsat mírovou dohodu do konce roku, již nedělní prohlášení Vladimira Putina naznačuje, že k dohodě je zatím daleko. "Řekl někdo, že Ruská federace má zájem vzdát se Kuril?" prohlásil Putin před odletem do Japonska.

Kurily jsou strategicky významné místo
Ze strategického hlediska mají Kurily jak pro Moskvu, tak pro Tokio značný význam, neboť jeden z ostrůvků leží necelých pět kilometrů od japonských břehů. Ostrovy tvoří jakousi předsunutou základnu střežící přístup k Ochotskému moři, kde sídlí tichomořská flotila ponorek a kde operuje asi 800 ruských vojenských lodí. Kromě toho se nacházejí v blízkosti La Pérousova průlivu, jedné ze tří cest, kudy musí proplout ruské válečné lodi směřující od Vladivostoku k Tichému oceánu a Ochotskému moři.

Pro Japonsko má navrácení ostrovů i emocionální a hospodářský význam, okolní vody jsou bohaté na ryby a další mořské produkty.

Vztahy se zlepšují, shodly se obě strany
"Oba vedoucí činitelé se shodli, že dvoustranné vztahy se v posledních letech zlepšují a že ve všech oblastech spolupráce bylo dosaženo pokroku," uvedl představitel Kremlu. Dodal, že Putin pozval Moriho na oficiální návštěvu Moskvy, avšak její termín zatím nebyl stanoven.

Putin po setkání s Morim spolu s manželkou Ljudmilou poobědval s japonským císařem Akihitem a císařovnou Mičiko. Do úterka, kdy jeho návštěva Japonska podle programu končí, se má s japonským premiérem sejít ještě dvakrát.

Mapa Kurilských ostrovů, o které se dohaduje Japonsko s Ruskem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video