Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Rusko se obořilo kvůli zbraním na bývalé spojence z Varšavské smlouvy

  • 25
Vysoký ruský činitel obvinil bývalé sovětské spojence z Varšavské smlouvy, že v rozporu s normami mezinárodního práva vyrábějí vojenskou techniku podle prošlých sovětských licencí. Do paktu patřilo i ČSSR, v Česku se ale podle mluvčí Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu zbraně podle prošlých licencí nevyrábějí.

S obviněním přišel Alexandr Fomin, první náměstek ředitele ruské Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci. Podle ruské agentury ITAR-TASS prohlásil, že země bývalé Varšavské smlouvy neoprávněně využívají sovětské licence na výrobu výzbroje a vojenské techniky, které jim ve své době bezplatně poskytlo SSSR.

"Jen s Maďarskem jsme podepsali takzvanou nulovou dohodu, podle níž jsou obě strany povinny zastavit výrobu vojenské produkce podle licencí, jejichž platnost už skončila," uvedl podle ruské agentury Fomin. "Ostatní bývalí spojenci SSSR z Varšavské smlouvy dál porušují mezinárodní závazky a vyrábějí techniku podle sovětských licencí, které vypršely."

AOBP: Češi na "černé listině" nejsou

Československo, které bylo členem Varšavské smlouvy od jejího založení v roce 1955 až do rozpuštění v roce 1991, Fomin nejmenoval. Neuvedl ani konkrétní případy zbrojní výroby, kterých se jeho výhrady týkají. Členy Varšavské smlouvy byly ještě bývalá NDR, Polsko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko a do roku 1968 Albánie.

Podle mluvčí české Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP) Martiny Fišerové se v ČR zbraně podle prošlých licencí nevyrábějí. "Rusové vytvořili soupis států a komodit, které by spadaly do prošlých licencí. Česká republika na něm není. A nemáme informace o tom, že by se v tuto chvíli v ČR nelegitimně vyráběly výrobky podle prošlých licencí," sdělila iDNES.cz. Fišerová.

Údajné porušování licenčních smluv podle Fomina nezřídka poškozuje ruské zbrojovky, protože v zahraničí se neoprávněně vyrábí stejná výzbroj, kterou aktuálně vyrábí Rusko. Dochází prý i k případům, kdy východoevropské státy takovou produkci vyvážejí, aniž Rusku vyplácejí jakýkoli podíl.

Fomin dále řekl, že ruská strana se všemi bývalými členskými státy Varšavské smlouvy o tomto problému diskutuje. Navrhuje přitom partnerům dvě varianty řešení. "Buď zastaví výrobu podle prošlých licencí, nebo uzavřou smlouvu za nových podmínek s tím, že budou vymezena práva a stanoven odvod z výnosu při prodeji třetím zemím."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video