Moskevské metro den po bombových útocích, při kterých zemřelo 39 lidí. (30. března 2010)

Moskevské metro den po bombových útocích, při kterých zemřelo 39 lidí. (30. března 2010) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Rusko se obává teroristů z autobusů, pasažéry budou kontrolovat úřady

  • 7
Moskva chystá novelu zákona o meziměstské autobusové dopravě. Přepravci budou muset úřadům odevzdávat seznamy cestujících. Vláda tak chce snížit riziko teroristických útoků. I dvě teroristky z moskevského metra přijely z Kavkazu autobusem. Na Kreml se ale kvůli přehnané kontrole lidí snáší i kritika.

V Rusku už zákon o evidenci cestujících na meziměstských autobusových spojích existuje, málokdo ho ale dodržuje. Tamní autobusová doprava je totiž z více než sedmdesáti procent zajišťována "smluvní přepravou", kterou majitelé autobusů organizují na místě podle aktuální potřeby.

A právě klienti těchto nelicencovaných přepravců se po rozsáhlém území Ruska pohybují naprosto volně, což mnozí v době obav z terorismu označují za nepřípustné. A pro příklad nemusí jít daleko.

Naposledy letos v březnu rozhořčila ruskou veřejnost skutečnost, že mladé teroristky, které se odpálily v moskevském metru, přicestovaly autobusem ze Severního Kavkazu, aniž by je kdokoli kontroloval. Ve stanicích Lubjanka a Park kultury tehdy zemřelo čtyřicet lidí. (článek o atentátu v moskevském metru)

I proto nyní s novým návrhem předstoupil v ruské Státní dumě náměstek ministra dopravy Nikolaj Ljamov.

O terorismus zas tak moc nejde, ozývají se kritici

Jenže na druhou stranu se ozývají i kritici Kremlu a ochránci lidských práv, kteří varují před nadměrným posilováním kontroly občanů. Coby následek masové psychózy po útocích v moskevském metru označují i v květnu schválenou novelu zákona o přistěhovalectví.

Ta reguluje pracovní pobyt cizinců ze zemí bývalého SSSR v Rusku. Lidé, kteří do země přijíždějí za prací z jiných postsovětských států, musí na úřadech kupříkladu odevzdat své otisky prstů a nechat se vyfotit.

Podle ruského listu Komsomolskaja pravda ale nejde jen o ochranu před terorismem. Moskevská radnice se prý zákonem snaží omezit přítomnost neruských přistěhovalců, kterých v metropoli pracuje na čtvrt milionu.

Plánem je nahradit v budoucnu cizince, kteří pracují v moskevských závodech a fabrikách, lidmi z okolí Moskvy. Ve voroněžské, tverské a jaroslavské oblasti proto moskevská radnice plánuje zorganizovat trhy pracovních příležitostí, kde zájemcům o práci nabídnou volná místa v Moskvě.

Akci doprovodí masivní inzerce v místních médiích a slibovaná mzda má být o něco vyšší, než jakou v Moskvě dostávají cizinci. Těch do země za prací každoročně přijedou asi tři miliony. Hlavní město tak okolním provinciím hodlá nabídnout šedesát až osmdesát tisíc pracovních míst.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video