Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rusko se nedrží dohod, hrozba konfliktu trvá, říká velvyslankyně Gruzie

  18:14
Napětí mezi Ruskem a Gruzií trvá i rok po několikadenní válce. A roste znepokojení, že klid na Kavkaze je nestabilní. "Situace je stále velmi výbušná a nebezpečná," potvrzuje obavu velvyslankyně Gruzie v Praze Nina Nakashidze. A obviňuje Rusko, že nedodržuje šestibodovou mírovou dohodu, která válečný konflikt ukončila.

Gruzínští vojáci u budovy zasažené bombardováním v Gori | foto: Gleb GaranichReuters

"Rusko mělo stáhnout svá vojska do pozic před válkou, ale oni se teď naopak snaží zvětšit jejich územní požadavky. Zaznamenali jsme několik pokusů posunout hranici do gruzínského území. Nyní jsou 45 kilometrů od hlavního města Tbilisi, až u města Achalgori," řekla Nina Nakashidze iDNES.cz.

Mírová smlouva

1. Nepoužití síly.
2. Definitivní zastavení válečného stavu.
3. Poskytnutí volného přístupu humanitární pomoci.
4. Gruzínská vojska se musí stáhnout na místa, kde bývají obvykle.
5. Ruská vojska se musí stáhnout na pozice, kde byla před vypuknutím násilností. Dokud nebudou vypracována mezinárodní opatření, ruské mírové jednotky zavedou doplňková bezpečnostní opatření.
6. Otevření mezinárodní diskuse ohledně bezpečnosti a statusu Jižní Osetie a Abcházie.

Rusům vyčítá i další porušení mírového plánu, který na Kavkaz před rokem dovezl francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Kromě toho, že rychle uznali nezávislost separatistických regionů, neproudí prý do postižených míst humanitární pomoc tak, jak by měla. "Porušují prakticky většinu dohody," tvrdí velvyslankyně, která také varuje před opakováním konfliktu.

"Válka nebyla kvůli území, nedorozumění nebo etnickým důvodům. Ve skutečnosti to byl pokus Ruska zničit euroatlantické touhy Gruzie," míní a dodává, že záměrem Moskvy bylo také destabilizovat situaci na území, které by mohlo v budoucnu posloužit jako alternativní cesta pro energetické zdroje do Evropy.

A od minulého roku se podle ní nic nezměnilo. "Gruzie chce na Západ, což Rusové chtějí zastavit. A proto trvá nebezpečí opakování vojenské akce. Situace je stále velmi výbušná a nebezpečná." Za pravdu jí dávají informace ze začátku letošního srpna, kdy Tbilisi obvinilo Rusko, že jeho vojáci vstoupili do vesnice Kveši nedaleko Jižní Osetie, postavili tam hlídková stanoviště, a vytyčili tak novou hranici.

Gruzínci podle Kremlu zase vypálili do Jižní Osetie několik granátů. Nezávislá Monitorovací mise Evropské unie nepotvrdila ani jednu z událostí. - přečtěte si V Gruzii to jiskří, na granáty Tbilisi odpověděla Moskva záborem území

Asi každému je jasné, že Gruzie separatistická území vojensky zpátky nedostane. Existuje tedy nějaké řešení situace v regionu? Podle Niny Nakashidze ano. "Věřím, že tlak mezinárodního společenství a podpora Evropy nám pomůže přinejmenším posunout se správným směrem. Uvědomujeme si, že v tomto okamžiku je myšlenka na opětovné získání Jižní Osetie a Abcházie nereálná," říká.

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

Gruzie by se ale podle ní mohla stát pro Osetince a Abchazy atraktivnější, pokud by se zlepšila hlavně ekonomická situace země. "Oba regiony jsou stále poničené ještě po prvním konfliktu v 90. letech a nikdo tam nebude kvůli jejich statusu investovat peníze. Proto věřím, že dříve nebo později si uvědomí, že být uznáni pouze Ruskem a Nikaraguou není nejlepší řešení pro jejich příští rozvoj," vysvětluje.

Evropská unie a USA ale musí podle ní nejdříve přesvědčit Moskvu, aby od separatistických regionů upustila. "Když bude přesvědčené Rusko, nemyslím, že bude problém přemluvit Osetince."

Gruzie a Rusko vzpomínají na konflikt

Napětí trvá

Pohled ruského velvyslanectví na poválečné události kolem Jižní Osetie a Abcházie se iDNES.cz dnes nepodařilo získat. Ambasáda ale vydala na internetu prohlášení, v němž obviňuje Tbilisi z vedení informační války proti Moskvě a překrucování informací.

"Rusko si nemohlo a nemůže dovolit lhostejně pozorovat, co se děje v Zakavkazsku. Stabilita tohoto regionu je otázkou strategické stability, a Rusko nemá právo vzdát se odpovědnosti za nedopuštění násilí a nespravedlnosti vůči malým národům a bude i v budoucnu bránit revanšistickým tendencím v politice Tbilisi," píše se například v prohlášení.

rusko-gruzínský konflikt

DOBA TRVÁNÍ: 8. srpna - 16. srpna 2008
STRANY KONFLIKTU: Gruzínská armáda proti ruským, jihoosetským a abchazským jednotkám.

PŘÍČINY A OKOLNOSTI VÁLKY: Kořeny konfliktu sahají do počátku 90. let minulého století, kdy Jižní Osetie, kde většinu obyvatel tvoří Osetinci a Rusové, vyhlásila nezávislost na Gruzii. Po krátké válce, v níž bojovali na straně Osetie i příslušníci vojsk ministerstva vnitra SSSR, se dostala mimo vliv Tbilisi. První válka si vyžádala 1 000 mrtvých a 10 tisíc obyvatel uprchlo. Od roku 1992 zajišťovaly stabilitu v oblasti smíšené rusko-gruzínsko-osetské mírové sbory. Prozápadní gruzínský prezident Michail Saakašvili, který je v úřadě od roku 2004, se snažil konflikt urovnat nabídkou "široké autonomie", což Jižní Osetie odmítala s tím, že chce plnou nezávislost. V regionu tak občas docházelo k přestřelkám.

Druhý konflikt o Jižní Osetii vypukl 8. srpna poté, co Gruzie zesílila po potyčkách na hranicích ofenzivu proti regionu a s cílem obnovit svou moc v provincii vstoupila do správního střediska Cchinvali. Moskva reagovala silným protiútokem, při kterém obsadila nejen Jižní Osetii a Abcházii, další odštěpeneckou proruskou gruzínskou provincii, ale i další gruzínské oblasti.

Na příměří, které bylo definitivně podepsáno ruskou stranou 16. srpna, dohlíží od loňského října pozorovatelská mise Evropské unie, v Abcházii a Jižní Osetii ale zůstává asi 3 700 ruských vojáků. Letos jihoosetská vláda poskytla Rusku na 99 let pozemky pro vybudování vojenských základen. "Vybudujeme vlastní stát, který bude v alianci s Ruskem, spolu s Ruskem, a nevylučuji, že jednoho dne se staneme součástí Ruska," prohlásil o budoucnosti provincie jihoosetský prezident Eduard Kokojev.

POČTY OBĚTÍ: Moskva nejprve uváděla, že gruzínští vojáci v Jižní Osetii zabili až 2 000 obyvatel, poté upřesnila, že se jí podařilo zdokumentovat 162 jihoosetských obětí. Jihoosetské úřady udávají 365 obětí mezi civilisty. Při konfliktu bylo podle Moskvy zabito 64 ruských vojáků, dalších 283 utrpělo zranění a tři jsou nezvěstní. V konfliktu padlo také na 150 příslušníků ozbrojených složek Jižní Osetie. Tbilisi hovoří o 228 zabitých gruzínských civilistech a o 169 vojácích.

VOJENSKÁ SÍLA A ZTRÁTY: Na straně Gruzie se války zúčastnilo podle různých odhadů 9 000 až 16 tisíc vojáků a několik policistů. Na straně Jižní Osetie bojovalo asi 10 tisíc ruských vojáků a 3 000 příslušníků jihoosetské armády. Asi 9 000 ruských vojáků bylo rozmístěno v Abcházii, jejíž armáda čítala 5 000 vojáků.

Zdroj: ČTK

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb se utkají v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42

Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která bude...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...