Putin nám za základnu vyčinil tak, až z toho běhá mráz po zádech.

Putin nám za základnu vyčinil tak, až z toho běhá mráz po zádech. | foto: Reuters

Rusko se chlubí raketami. Chlubme se tedy základnou

  • 99
Jste-li politik, máte spoustu možností, jak se dostat do centra pozornosti. Díky značně děravým ponožkám, které šéf Světové banky Paul Wolfowitz před pár dny ukázal při návštěvě turecké mešity.

Protiraketový radar

Díky džusu, který předevčírem na televizních záběrech popíjel Fidel Castro na důkaz, že ještě nezemřel. Či díky veřejné omluvě své ženě, tak jako ve středu bývalý italský premiér Silvio Berlusconi, jenž v "nešťastném uřeknutí" v žertu nabídl jiné dámě svatbu.

Vladimir Putin dokáže přitahovat pozornost tím, že neřekne nic. Tak jako včera, kdy ledaskdo s napětím sledoval, zda přece jen neprozradí něco o dvou nejnapínavějších otázkách ruské současnosti: 1. kdo zabil Litviněnka, 2. kdo Putina za rok nahradí v čele Kremlu. Neřekl nic.

Rozhodně však nemlčel: vyčinil nám i USA, že celý ten americký protiraketový systém není obranou proti Íránu či Severní Koreji, nýbrž útokem proti Rusku. Nám to však, pokračoval Putin, nevadí, neboť máme tak účinné zbraně, že je nějaký protiraketový systém nezastaví, a v budoucnu s ohledem na to vyvineme zbraně ještě účinnější.

Jsou to slova, z nichž běhá mráz po zádech. Dají se snadno vyložit jako přímé varování: budujte si, co chcete, stejně vám to nepomůže, pokud na vás zaútočíme.

Plyne z toho především jedno: vezměme si jeho slova k srdci. Pokud nám hlava jaderné velmoci vyhrožuje, že její rakety stejně nezastavíme, řekněme si: tak vida, o důvod více ten protiraketový systém vybudovat a mít u nás jeho základnu.

A sledujme i další ruské příběhy, třeba ten Litviněnkův. Je natolik fascinující a neuvěřitelný, že se má časem dostat na plátna kin – uprchlého agenta bojujícího s Kremlem má údajně hrát "pirát z Karibiku" Johnny Depp.

Rusko z filmu určitě radost mít nebude, a to i v případě, že se autoři budou striktně držet faktů: londýnská policie v těchto dnech ukončila vyšetřování a podle britského tisku opravdu podezřívá dva bývalé agenty ruských tajných služeb.

Souvisí to i s druhou zásadní otázkou – kdo za rok stane v čele Ruska, když Putin již podle ústavy
nesmí potřetí kandidovat. Jedna z teorií v případu Litviněnko totiž zní: jde o součást předvolebního
boje, v níž se nepřátelé snaží Putina zdiskreditovat.

Bylo to tak, nebo ne? Nevíme, a nejspíš nikdy vědět nebudeme. Spíše se připravme, že příští měsíce mohou v Rusku přinést ještě řadu dalších napínavých příběhů. A podobných vět, které budou našim uším znít podivně – třeba o tom, že protiraketový deštník nám stejně nepomůže.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video