Rusko připustilo změny smlouvy ABM

Rusko je otevřeno změnám ve smlouvě o omezení systémů protiraketové obrany (ABM) z roku 1972, prohlásil v pátek ruský generál Leonid Ivašov. Právě smlouva ABM kříží plány Spojených států vybudovat systém Národní raketové obrany. Je to poprvé, co vysoce postavený ruský činitel naznačil možnost pozměnění smlouvy. Zásadní změny, které USA požadují, ale Ivašov vyloučil.

Rusko zatím učinilo pouze malý krůček
Rusko nevylučuje změny smlouvy, ale to, čeho se dožadují Spojené státy by vedlo ke kolapsu celé dohody, řekl náčelník Hlavní správy mezinárodní vojenské spolupráce ministerstva obrany Ivašov. "Na to nepřistoupíme, protože podobné kroky zlikvidují celý systém zábran a protiváhy ve sféře strategické stability," dodal.

Zatímco USA považují smlouvu ABM za přežitek studené války, zatímco podle Moskvy má klíčový význam pro strategickou stabilitu.

Smlouva ABM vychází z koncepce, že zákaz protijaderné obrany činí obě strany zranitelnými vůči jaderné destrukci, a tudíž zaručuje, že nikdy nepoužijí jaderných zbraní.

Smlouva ABM brání Washingtonu v realizaci protiraketového deštníku. Ten by je měl chránit před případnými raketovými útoky nepřátelsky naladěných států, mimo jiné Severní Koreje a Íránu.

K vybudování štítu USA potřebují souhlas Ruska s modifikací ABM, Moskva však jakýkoli zásah do smlouvy odmítá. Svůj nesouhlas zdůvodňuje tím, že by se NMD mohl stát základem štítu chránícího celé území Spojených států, jimž by poskytoval ochranu před jakýmkoli jaderným útokem, takže by se ruské jaderné zbraně staly bezcenné a Rusko by zůstalo bez ochrany. Podle americké vlády by zamýšlený systém nebyl s to USA ochránit před masivním útokem, jaký je schopno podniknout Rusko.

Varování Ruska
Ruský prezident Vladimir Putin, který poprvé jednal s americkým prezidentem Georgem Bushem počátkem října, varoval, že rozhodnutí USA vybudovat protijaderný štít bez ohledu na smlouvu ABM, by mohlo rozpoutat novou vlnu závodů ve zbrojení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue