Vladimir Putin

Vladimir Putin | foto: AP

Rusko potřebuje útočné zbraně, aby se vyrovnalo Američanům, oznámil Putin

  • 933
Rusko musí vyvinout "útočné zbraně", aby udrželo strategickou rovnováhu se Spojenými státy a mohlo čelit americkému protiraketovém štítu. Oznámil to ve Vladivostoku ruský premiér Vladimir Putin.

"Musíme vyvíjet úderné útočné systémy, abychom zachovali strategickou rovnováhu s USA, které na rozdíl od Ruska vyvíjejí systém protiraketové obrany," řekl Putin a dodal, že Rusko požaduje více informací o amerických obranných systémech.

štít

Spojené státy 17. listopadu oznámily, že odstupují od protiraketového štítu v Evropě, jehož součástí měla být sila s antiraketami v Polsku a radar v České republice. Tento projekt byl vypracován v době, kdy byl americkým prezidentem George Bush, a Rusko proti němu protestovalo, protože prý ohrožoval jeho bezpečnost.Bílý dům se po nástupu nového prezidenta Baracka Obamy rozhodl od systému, který byl zaměřen proti hrozbě íránských raket dlouhého doletu, ustoupit a nahradit ho systémem, který chrání spíše proti raketám krátkého a středního doletu.

Putin zároveň vyjádřil ochotu poskytovat Spojeným státům výměnou za americké informace o protiraketové obraně údaje o ruských útočných zbraních. Oba systémy - útočných a obranných zbraní - podle něj zajišťují rovnováhu sil.

Problém vidí v tom, že zatímco Američané budují protiraketovou obranu, Rusové tak nečiní, ale obě otázky - útočných zbraní a protiraketové obrany - jsou těsně spjaty.

"Bez budování protiraketové obrany vzniká nebezpečí, že naši partneři si vytvoří nad sebou takový deštník, budou se moci cítit plně v bezpečí a dělat si, co se jim zlíbí, čímž naruší rovnováhu. A najednou vzroste agresivita jak v reálné politice, tak v ekonomice," varoval Putin podle agentury ITAR-TASS.

O potřebě vyvíjet nové zbraňové systémy, aby si Rusko zachovalo spolehlivý jaderný štít, hovořil minulý týden i prezident Dmitrij Medveděv.

Mělo by se tak ale dít v souladu s připravovanou novou odzbrojovací dohodou s USA, která má omezit počet strategických útočných zbraní a jaderných hlavic obou velmocí. Rusko jedná s USA o uzavření dohody už od dubna.

"Dohodli jsme prakticky vše, ale je třeba vše spočítat do poslední čárky," prohlásil Medveděv 24. prosince v televizním vystoupení o chystané nové odzbrojovací dohodě. Zdržel se však odhadu, kdy by novou smlouvu mohl s Obamou podepsat. - více o jednání mezi USA a Ruskem ohledně dohody čtěte zde

Původně, podle pokynu obou prezidentů z červencové návštěvy Baracka Obamy v Moskvě, měla být nová dohoda uzavřena do 5. prosince, kdy vypršela platnost dosavadní smlouvy START-1. Nyní se hovoří o podpisu počátkem příštího roku, ale možná se tak stane až na jaře.

Medveděv: Vývoje jaderného potenciálu se nezřekneme

Uzavření dohody však podle Medveděva nebude znamenat, že by se Rusko zřeklo dalšího vývoje svého jaderného potenciálu. "Budeme rozvíjet naše strategické útočné jaderné síly," řekl. "To je normální. Dělá to celý svět. Náš štít vždy bude účinný při ochraně našich národních zájmů."

Vývoj rakety Bulava, kterou Rusko vyvíjí od 90. let jako klíčovou zbraň nové generace svých jaderných ponorek, se potýká s problémy. Ale ruští vojáci ohlásili plány doplnit strategické síly o novou pozemní raketu, která by v budoucnu nahradila mezikontinentální střelu Vojevoda RS-20 (NATO ji označuje jako SS-18 Satana), blížící se konci své životnosti.

Rusko plánuje také nový strategický bombardér jako příští náhradu letounů Tu-160 z 80. let.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video