Na Kurilských ostrovech zůstává i dnes vojenská technika z 2. světové války.

Na Kurilských ostrovech zůstává i dnes vojenská technika z 2. světové války. | foto: Profimedia.cz

Rusové dráždí Japonce, postaví novou základnu na Kurilských ostrovech

  • 427
Rusko postaví vojenskou základnu na Kurilských ostrovech, ohlásil ministr obrany Sergej Šojgu. Souostroví je předmětem dlouholetého sporu s Japonskem, které si činí nároky na jeho jižní část. Kvůli sporům o souostroví Rusko a Japonsko nikdy formálně nepodepsaly mírovou dohodu po 2. světové válce.

Šojgu podle agentury Interfax informoval také o výstavbě dalších základen v Arktidě. Jako příklad jejich umístění zmínil Wrangelův ostrov ve Východosibiřském moři, Šmidtův mys či Čukotku.

„Nebudeme to držet v tajnosti, v podstatě jsme již vybudovali také základnu na ostrově Kotělnyj. To je velké vojenské zařízení, žádné takové v sovětské éře neexistovalo “ informoval ruský ministr obrany. Kotělnyj je největší z Novosibiřských ostrovů. Náleží pod správu autonomní republiky Sacha, která je součástí Ruské federace.

Už ve středu Moskva sdělila, že na ostrově Alexandřina země pod ruským dohledem vznikla základna nazvaná Arktický trojlístek. Na nové základně by mělo sloužit zhruba 150 ruských vojáků, jimž stačí zásoby potravin a energie na půldruhého roku (více zde).

Rusko v oblasti Severního ledového oceánu posiluje svou vojenskou přítomnost na základě nově schválené vojenské doktríny, která severský region vzhledem k jeho nerostnému bohatství a strategické poloze označuje za oblast prvořadého významu.

Spor o Kurilské ostrovy

Spor mezi Moskvou a Tokiem o Kurilské ostrovy se táhne už 70 let. Na konci druhé světové války Rusové souostroví, které do té doby patřilo Japonsku, obsadili jako válečnou kořist. Spojenci sice Japonsku uložili, že se musí ostrovů vzdát, nikde však nebylo napsané, že připadnou právě Sovětskému svazu.

Američané japonské nároky na ostrovy v podstatě podporovali. Rusové však dali jasně najevo, že nemají v úmyslu se stahovat, a do roku 1949 postupně z jižních Kuril vyhnali všechny japonské obyvatele.

Mnoho Japonců dodnes usiluje o majetek, který na ostrovech zanechali. Ve sporu jde také o oblasti bohaté na ryby nebo naleziště vzácných surovin, které mohou ukrývat mořské hlubiny.

Kurilské ostrovy patří Rusku, přičemž jejich jižní část (Kunaširi, Etorofu (Iturup), Šikotan a Habomajské ostrovy) jsou nárokovány Japonskem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video