Snímek pochází ze hry Company of Heroes 2

Snímek pochází ze hry Company of Heroes 2 | foto: Petr Zelený, iDNES.cz

Západní válečné videohry Rusku vadí, vytvoří si své a vlastenecké

  • 74
Rusku došla trpělivost s videohrami, které zobrazují ruské vojáky jako krvežíznivé a kruté. Na ministerstvu kultury bouchli do stolu a řekli: napíšeme si vlastní hry! Projekt má v mladých Rusech, kteří jsou často vášnivými hráči, podporovat vlastenectví a národní hrdost.

O tom, že ministerstvo kultury už vypsalo soutěž na tvorbu videoher, které budou "propagovat slávu ruských zbraní a šířit historickou pravdu v ruském pojetí", informoval list Izvestije.

Impulsem mohla být například i válečná hra Company of Heroes 2, která se zaměřuje na východní frontu druhé světové války. Hráč v ní brání Sovětský svaz před nacisty bez ohledu na ztráty, žene na zteč prakticky nevyzbrojené vojáky a plamenomety "čistí" domy obývané civilisty. Výrobce svého času hru po kritice stáhl z ruského trhu (více čtěte zde).

Východní fonta byla nejkrvavější bojiště druhé světové války. Rusko na ní skutečně uplatňovalo svou početní převahu, kterou nahrazovalo nedostatek zbraní.

Teď se hry jako Company of Heroes 2 už do Ruska možná vůbec nedostanou, protože ministerstvo kultury chce cizí, "závadnou" produkci cenzurovat.

Samo podle Izvestijí v rámci pilotního projektu podpořilo hru, jejímž ústředním motivem je zrod ruského válečného letectva za první světové války. Na projekt osobně dohlíží ministr kultury Vladimir Medinskij. Ruští programátoři se s jeho podporou mají postarat o to, aby videohry naučily ruské děti vnímat dějiny v duchu patriotismu a ruských národních hodnot.

Kritika, se kterou ruští úředníci sepsuli západní hry, je založena právě na vykreslení ruských vojáků "jako krvežíznivých bestií, které vraždí plamenomety mírumilovné civilisty". To odpovídá obsahu právě zmíněné Company of Heroes 2.

Mám Ilju Muromce na 20. úrovni

Kromě obou světových válek se mají tvůrci videoher inspirovat i v bájné ruské minulosti, napsal list Izvestija. Dramaturgie videoher může stavět na legendárních vzorech cti a odvahy, jakými jsou například ruští bohatýři Dobryňa Nikitič nebo Ilja Muromec. Ministerské plány mají podle Izvestijí velkou podporu mezi poslanci ruské Státní dumy, ba i přímo v Kremlu.

Podle odhadů ruských expertů se videohrám aktivně věnuje na 40 milionů ruských dětí a teenagerů. Na trhu se ročně prodá videoprodukce za miliardu dolarů (20 miliard korun).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video