Rusko osvobodilo vraha Čečenky

- Ruský plukovník Jurij Budanov není trestně odpovědný za vraždu osmnáctileté čečenské dívky během ruského vojenského tažení před dvěma lety. Soud rozhodl, že voják byl v době činu dočasně nepříčetný a nařídil mu psychiatrické léčení. Prvnímu ruskému důstojníkovi, který byl souzen za zločiny spáchané na civilním obyvatelstvu v Čečensku, hrozilo až dvanáct let vězení.

Budanov, který byl ve vyšetřovací vazbě od března 2000, se k vraždě osmnáctileté Elzy Kungajevové přiznal. Vojenské úřady jej zpočátku obvinily také ze znásilnění, avšak soud ho neprokázal. Plukovník byl proto souzen za vraždu a únos.

Jeho duševním zdravím se zabývaly tři skupiny soudních psychiatrů. První tým prohlásil, že Budanov byl v době spáchání činu příčetný, závěry druhého týmu nebyly zveřejněny.

Třetí komise se vyslovila zhruba před dvěma týdny. Soud na základě poslední expertizy rozhodl, že pachatel vraždil dočasně nepříčetný.

Budanovův advokát Anatolij Muchin uvedl, že jeho klient bude smět opustit psychiatrickou léčebnu tehdy, až "napraví své zdraví".

Psychické výkyvy se u Budanova objevily dříve, než spáchal vraždu, domnívají se experti. Podle advokáta je mozková porucha důsledkem zranění hlavy a pobytu v oblasti bojových operací.

Voják prý vraždil ostřelovačku
Vyšetřovatelé zpočátku tvrdili, že důstojník vtrhl společně se třemi dalšími vojáky do vesnického domu, kde dívka žila. Pod hrozbou zastřelení ji odvlekl k jednotce, kde ji znásilnil, uškrtil a tělo spálil. Pomáhat mu měli vojáci z jednotky.

Státní žalobce a obhájce rodiny Kungajevových požadovali pro Budanova dvanáctiletý trest, ztrátu vojenských vyznamenání a titulů a omezení výkonu povolání na tři roky.

Budanovův obhájce ale trval na tom, že voják neměl v úmyslu čečenskou dívku zavraždit. Zajal ji údajně v domnění, že jde o ostřelovačku. Zároveň vyzval soud, aby jeho klientovi nařídil povinnou léčbu.

Soud dokázal, že Kungajevová neměla nic společného s ozbrojenci a že důstojník neměl důvod ji podezřívat. Některé ruské sdělovací prostředky se přesto stále drží verze o hrdinovi, který potrestal čečenskou rebelku.

Případ upoutal celé Rusko
Rozhodnutí rostovského soudu kritizuje ruský ombudsman Oleg Mironov. "Když psychicky nenormální a nepříčetní lidé velí plukům, pak je otázkou, zda je důstojnický sbor schopen adekvátně rozhodovat," uvedl. Dodal, že je to velmi nebezpečný symptom.

Případ Budanova je pro ruskou společnost mimořádně citlivý. Poprvé totiž ruská armáda přiznala zločin spáchaný na čečenském obyvatelstvu a zasáhla proti jednomu ze svých mužů. Ruská federální vojska bojují proti povstalcům v separatistickém Čečensku od září 1999.

V dubnu 2000, krátce po zatčení velitele tankové jednotky, chtěli čečenští bojovníci vyměnit Budanova za devět ruských válečných zajatců. Po vypršení třídenního ultimáta je popravili. Neúspěšnou výměnu řídil čečenský velitel Šamil Basajev.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video