Rusko odškodní rodiny obětí z divadla

  • 34
Rodiny obětí z řad rukojmích z moskevského divadla na Dubrovce se dočkají odškodnění. Ministr práce a sociálního rozvoje Alexandr Počinok oznámil, že se vláda rozhodla dát rodinám těch, kteří zemřeli "v důsledku teroristického činu" 100 tisíc rublů. To je asi asi 3 175 eur. Zraněným patří 50 tisíc, deseti tisíci vláda odškodní hmotnou újmu. Podle ministra bylo v divadle 858 rukojmích. Sto devatenáct jich zemřelo.

Počinok řekl, že peníze na kompenzaci jsou. Polovina půjde ze státního rozpočtu, zbytek z Moskvy a dalších subjektů federace. Odškodněni budou i cizinci.

Rusové netuší, proč divadlo nevybouchlo
Granátomet, pistole, munice, ale žádné samopaly. Spousta balíků naplněných kovovými kuličkami. A také výbušninami, které vydají až za 120 kilogramů trinitrotoluenu. To vše si s sebou do moskevského divadla přivezlo čečenské sebevražedné komando, jehož výzbroj odtajnily ruské úřady. Stále však netuší, proč teroristé nálože neodpálili.

Ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) nijak nevyvrací, že útočníci měli dostatek času. Neumí však vysvětlil, proč teroristé výbušninu nastraženou v sále neaktivovali.

"Lidé, kteří osvobozovali rukojmí, viděli, že teroristky měly v rukou baterky a ovladače, které stačilo spojit, aby explodovaly. Netuším, proč to neudělaly," řekl expert FSB Vladimir Jerjomin.

Přiznání zaznělo v tiskovém středisku ministerstva, kam ruské úřady svolaly tiskovou konferenci, na níž představily důkazy týkající se přepadení divadla na Dubrovce.

Podle experta FSB našly speciální jednotky výbušninu odpovídající ekvivalentu 110 až 120 kilogramů TNT. "Výbuch nejmohutnější bomby s náloží odpovídající 20 kilogramům trinitrotoluenu, mohl způsobit zřícení budovy," podotkl Jerjomin.

AKTUÁLNÍ DĚNÍ

Čečencům v Rusku začínají těžké časy

Rukojmí zabil plyn
na bázi fentanylu

Zadrženého Čečence
zatím Moskva nedostane

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ

Moskevské drama
souhrn všech článků na iDNES

PŘÍLOHY

Teroristé a rukojmí - přehled největších akcí na světě

Fotogalerie - desítky snímků

Čečenci proti civilistům - přehled posledních akcí

Velká bomba rozdělená na dvě části byla přímo uprostřed hlediště a na balkoně. Tvořily je dvě kovové nádrže. Uvnitř byl dělostřelecký náboj doplněný o kovové kuličky.

"Každá polovina nálože měla dosah asi jednoho kilometru," podotkl expert, podle něhož spouštěcí mechanismus svírala ve svých rukou jedna z teroristek. Pyrotechnici zneškodnili celkem 25 bomb, z nichž většinu měly kolem pasu právě teroristky.

Tři další nálože instalovalo komando na sedadlech a na jevišti. Výbušninu tvořily "brikety", jejich základem byl hexogen. "I ty byly doplněny o kovové kuličky," řekl Jerjomin, který neví, zda teroristé dopravili výbušniny do divadla předem, nebo je přinesli až v den přepadení.

V kapsách a zavazadlech teroristů bylo i šestnáct granátů F-1 a 89 podomácku vyrobených ručních granátů. Vojáci našli i podomácku vyrobený granátomet.

Všechny zbraně byly podle Federální bezpečnostní služby vyhotoveny velmi profesionálně. "Svědčí to o vysoké úrovni přípravy těch, kdo podnikl tento teroristický útok," podotkl expert FSB.

Tisková konference se konala za mimořádných bezpečnostních opatření. Novináři museli absolvovat důkladnou osobní prohlídku a projít třemi kontrolami dokladů. Budovu ministerstva obklíčila policie.

Na vystavené "exponáty" dohlížel ozbrojený voják v přilbě a neprůstřelné vestě a množství příslušníků bezpečnostních sil v civilu.

Teroristé měli v ulicích společníky
V moskevských ulicích bylo na sto společníků, kamikaze, kteří byli schopni se útoku zúčastnit. Vyplývá to z telefonátů mezi teroristy a jejich komplici v zahraničí, s nimiž novináře seznámil prezidentův poradce Sergej Jastržembskij. Neřekl, jak se do Moskvy dostali, ani zda byli zneškodněni.

"Nechtějte po nás přesnou bilanci. Vyšetřování zatím pokračuje. Děláme všechno, co můžeme," odpověděl rozčilený poradce ruského prezidenta, když se reportéři pídili po přesném počtu postižených lidí.

Oficiální ruští činitelé nevědí, jak je možné, že podle některých údajů zmizelo beze stopy až dvě stě lidí. I ruský tisk se pozastavuje nad počtem lidí, o kterých se ví, že byli v divadle, ale kteří jsou dosud nezvěstní.

Někteří rukojmí odešli po svých
Moskevský prokurátor Michail Avďukov prohlásil, že po osvobození divadla část lidí odešla. Naznačil tím, že zatímco stovky otrávených byly v bezvládném stavu odváženy do nemocnic, další rukojmí odešli, aniž si jich v místě neprodyšně obklíčeném třemi kordony bezpečnostních sil někdo všiml. Nebyl ani schopen vysvětlit, jak se podařilo uprchnout teroristům, kteří údajně z divadla utekli.

List Komsomolskaja pravda uvedl, že v divadle bylo v době teroristického útoku 928 lidí. Podle oficiálních údajů zemřelo 119 lidí a na 750 mělo být osvobozeno. Představitel FSB Alexandr Zdanovič uvedl, že zatím není možné zjistit, kolik lidí bylo v divadle v době přepadení, ani další přesné počty.

Avďukov dodal, že prokuratura se snaží zjistit totožnost zabitých teroristů. Podle něj jde o 41 lidí, nikoli o 50, jak bylo oznámeno dříve. Dva teroristé podle něj byli zadrženi živí a vypovídají. Podle moskevského starosty Jurije Lužkova jde o Rusy.

Ze zveřejněných telefonátů je zřejmé, že společníci útočníků z divadla měli ruské pasy a byli v Moskvě řádně zaregistrováni. Proto Lužkov prohlásil, že policisty, kteří berou úplatky za registraci nemoskevských obyvatel, z policie vyžene.

Ozbrojenci v telefonátech naznačovali, že se na akci připravovali několik měsíců. Představitelé FSB však nemohli odpovědět, jak je možné, že o tom nevěděli. "Tři měsíce jsme vybírali lidi, kteří jsou ochotni umřít," uvedl hlas, který podle Jastržembského patřil šéfovi komanda Barajevovi.

"Když splní naše požadavky, jsme ochotni ke kontaktu. Když ne, stiskneme knoflík. Ani Hitler jim nic takového neprovedl. Všude sedí kamikaze," strašili prý teroristé v telefonátech.

Nebezpečí trvá
Starosta Lužkov varoval, že nebezpečí dalších teroristických útoků v Moskvě trvá a že žádné město na světě dnes nemůže být považováno za bezpečné. "Musíme zvýšit bdělost, pracujeme s policií, aby nebrala úplatky. Připouštíme, že se to stává. Viníky budeme vyhánět," slíbil.

Nikdo nechtěl komentovat chemické prostředky nasazené k osvobozování rukojmích. Představitel FSB Zdanovič jen zopakoval, že Rusko v tomto směru neporušilo mezinárodní dohody. Podle něj trvalo jen pár minut, než byli lidé z divadla vyneseni a než jim byla poskytnuta nezbytná zdravotní pomoc.

"Konzultovali jsme s odborníky, kteří nám potvrdili, že použitý prostředek sám o sobě nemůže způsobit smrt," řekl Zdanovič. Zároveň zdůraznil, že ruské zvláštní služby za žádných okolností nebudou sdělovat svým kolegům, a to ani v zahraničí, přesný obsah látky nasazené v divadle.

Expert ruské Federální bezpečnostní služby Vladimir Jerjomin ukazuje balíčky s výbušninou, která se nacházela v budově divadla na Dubrovce v době teroristického útoku čečenského komanda. (31. října 2002)

Expert ruské Federální bezpečnostní služby Vladimir Jerjomin ukazuje munici, která se nacházela v budově divadla na Dubrovce v době teroristického útoku čečenského komanda. (31. října 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video