Rusko odřízlo kvůli bombovým útokům Čečensko od světa

Ruská armáda izolovala po sérii sebevražedných útoků čečenských ozbrojenců tuto kavkazskou republiku od okolního světa a vyhlásila v zemi noční zákaz vycházení. Bombové útoky si jen v minulých dvou dnech vyžádaly 33 životů a 84 zraněných. Na kontrolních stanovištích kolem Čečenska byly rozmístěny vojenské posily, ruští vojáci se na svých čečenských základnách ještě více opevnili.

Ruské vojenské velení vyhlásilo dnes v Čečensku zákaz nočního vycházení a pohrozilo, že vojáci budou bez varování střílet na každé vozidlo, které se objeví v ulicích. Zákaz vycházení platí od 21 hodin večer do 7 hodin ráno.

Velení federálních sil prostřednictvím televize varovalo, že každý, kdo se po vyhlášení zákazu vycházení objeví na ulici, bude okamžitě zastřelen. Již 18 lidí bylo v Čečensku zatčeno.

Federální vojska likvidují základny povstalců v neobydlených místech. Mluvčí čečenských povstalců Movladi Udugov sdělil, že při nedělních útocích na města Argun, Urus-Martan, Novogrozněnskij a Gudermes čečenští "kamikadze" usmrtili nejméně 670 ruských
vojáků.

Udugov upozornil, že útoky mohou být nyní rozšířeny i na Rusko. "K sebevražedným útokům je připraveno asi 500 dobrovolníků, kteří očekávají pokyny k zahájení akcí v Čečensku a Rusku," řekl.

Jako podmínku odvolání plánovaných útoků Udugov uvedl, že musí být vydán Jurij Budanov, který byl zatčen v březnu kvůli znásilnění jedné Čečenky, a že z ruských věznic musí být propuštěno 450 žen a dětí.

Vůdce povstalců Chattáb varoval na internetové stránce Čečenců před velkými útoky na federální síly v čečenských městech Gudermes a Urus-Martan.

Sebevražedná komanda Čečenců útočí
Čečenští partyzáni provedli v posledních dvou dnech jeden z nejničivějších úderů od začátku války - při sérii sebevražedných pumových útoků a přepadení konvojů zahynulo několik desítek ruských vojáků.

Ruská armáda připustila 36 mrtvých, přes sedmdesát zraněných a několik desítek nezvěstných. Čečenci ovšem tvrdili, že zabili "až sto padesát lidí".

Podobná koordinovaná akce dosud neměla v minulých měsících obdoby, i když menší partyzánské útoky jsou na denním pořádku.

Nejničivější útok se odehrál na východním předměstí Argunu, města nedaleko Grozného, kde přímo do základny vjelo nákladní auto, které bylo naloženo výbušninou. Řidič při mohutné explozi zahynul, budova ubytovny a také další dům byly údajně zcela zdemolovány.

Čečenci prohlašují, že se jedná o začátek nového kola "bitvy za osvobození provincie", a slibují, že další skupiny sebevražedných komand jsou připraveny k "boji s agresory".

Pro komentátory byla série úderů zejména dalším potvrzením obav, že odpor Čečenců zdaleka není zlomen.

Mluvčí čečenské operace Sergej Jastržembskij potvrdil, že kromě Argunu byly provedeny ještě další čtyři útoky. Tři nákladní vozidla Ural naplněná výbušninou explodovala při vjezdu do Gudermesu u kontrolních stanic federálních sil.

Vozidla explodovala, když ruští vojáci stříleli na řidiče. Při těchto útocích zemřelo nejméně pět příslušníků ruských sil a zhruba 20 jich bylo zraněno. Dva další vojáci zemřeli v Urus-Martanu, když se rovněž snažili zastavit podezřelý automobil.

Mluvčí čečenských separatistů Movladi Udugov prohlásil, že nové útoky jsou jen začátkem rozsáhlé ofenz i vy.

"Polní velitel Šamil Basajev nevylučuje útok na Gudermes a Urus-Martan," řekl Udugov. Většina vojenských expertů se domnívá, že Čečenci nejsou za dané situace schopni provést protiofenzivu v pravém smyslu slova. K partyzánské válce jsou však připraveni dobře.

Povstalci, jejichž počet je stále odhadován na několik tisíc, byli po měsících bojů zatlačeni do horských oblastí na jihu země. Velké množství z nich se však též rozptýlilo na území kontrolovaném ruskými vojsky.

Hlavně oni jsou schopni provádět překvapivé útoky hluboko v týlu. Právě tato taktika jim velkou měrou pomohla k vítězství v první čečenské válce.

Ruské federální síly po úderech zahájily rozsáhlou bezpečnostní akci. Obrněná technika zatarasila všechny příjezdové silnice z Grozného, Šali a Gudermesu a také cesty spojující město s okolními vesnicemi. V Argunu začala "čisticí operace", která znamená důkladné prověřování všech domů a zatýkání čečenských mužů.

Rusko též sdělil o, že v čečenských obcích se objevily videokazety se záznamem projevu čečenského prezidenta Aslana Maschadova, který obsahuje ostré výpady na adresu promoskevského šéfa čečenské správy Achmada Kadyrova, ruských úřadů a vojáků.

Kadyrova Maschadov označil za "hlavního nepřítele čečenského lidu za posledních čtyři sta let".

Záznam byl prý natočen v domě, nikoli v zákopech. Na stěnách jsou koberce, v domě je nábytek.
 
Maschadov vypadá zcela zdráv, ačkoli ruští oficiální představitelé ještě nedávno tvrdili, že byl vážně zraněn na hlavě.

Maschadov prohlásil, že válka skončí za dva až tři měsíce, neboť "taktika minové války", kterou ozbrojenci praktikují, nedává ruské armádě žádnou šanci na získání kontroly nad Čečenskem.

Sliboval rovněž, že pokud ruská strana předloží důkazy o tom, že obyvatelé Čečenska se podíleli na loňských explozích domů v Moskvě, Volgodonsku a Bujnaksku, pak je připraven vydat je soudu.

Ruští policisté sledují místo výbuchu v čečenském Argunu. Po explozi zde zahynulo nejméně 33 lidí (4. července 2000).

Při výbuchu v jihoččenském Argunu zahynulo více než třicet osob. Čečenci vyhrožují dalšími sebevražednými útoky (4. července 2000).

Ruská policie vede muže zadrženého těsně po sebevražedném útoku v Čečenském Argunu (4. července 2000).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video