Odpalovací zařízení nové ruské střely jsou podle amerických zpravodajců nápadně podobné odpalovacím zařízením taktických střel Iskander (na snímku), což ztěžuje jejich identifikaci a ověření

Odpalovací zařízení nové ruské střely jsou podle amerických zpravodajců nápadně podobné odpalovacím zařízením taktických střel Iskander (na snímku), což ztěžuje jejich identifikaci a ověření | foto: mil.ru

Pakt o odzbrojení neporušujeme, odmítl Kreml obvinění kvůli střelám

  • 88
Rusko znovu odmítlo obvinění, že dokončilo vývoj nové střely s plochou dráhou letu a porušilo tím třicet let starou rusko-americkou smlouvu o omezení raket středního doletu. S obviněním ve středu poprvé oficiálně přišel Pentagon. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova Moskva své závazky dodržuje.

„Rusko plnilo, plní a je nadále odhodláno plnit všechny mezinárodní závazky, včetně těch, které vyplývají ze smlouvy INF (o likvidaci raket středního a krátkého doletu),“ prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Ten odmítl veškerá americká obvinění s tím, že Moskva podle jeho slov bude plnit takové své závazky i v „situacích, které přesně neodpovídají ruským zájmům“.

„V naší euroasijské geopolitické situaci máme úplně jinou architekturu možných hrozeb pro naši bezpečnost... Takže nesouhlasíme a odmítáme jakékoli obvinění v tomto ohledu,“ řekl Peskov.

S obvinění, přišel zástupce šéfa sboru amerických náčelníků generál Paul Selva během středečního slyšení před před branným výborem. Bylo to poprvé, co o situaci oficiálně hovořil tak vysoce postavený představitel amerických ozbrojených sil. Do té doby o porušování smlouvy z roku 1987 hovořili američtí představitelé pouze anonymně.

Podle Pentagonu Rusko dokončilo vývoj střely (podle amerického označení SSC-X-8 nebo SSC-8) a nosič dosáhl plných operačních schopností. Rakety mají být údajně podle zpravodajů tajně rozmístěny zatím na dvou místech.

Generál Selva uvedl, že tím Moskva porušuje „ducha a cíle“ smlouvy se záměrem ohrozit americká a alianční zařízení v Evropě.

„S největší pravděpodobností jde o pozemní verzi střely Kalibr s dosahem až 2 500 kilometrů. Střely v námořní verzi Rusko použilo při úderech v Sýrii,“ připomněl expert na vojenství a publicista Lukáš Visingr, který se tématem dlouhodobě zabývá.

Rusko novými tajnými střelami reaguje na Čínu, tvrdí expert

Sovětsko-americká smlouva INF o likvidaci raket středního a kratšího doletu v Evropě z roku 1987 zakazuje rozmísťování pozemních raket s doletem od 500 do 5 500 kilometrů. Ustanovení dohody naplnily obě signatářské země fakticky v roce 2001. Zlikvidováno bylo 4 000 jaderných hlavic a rovněž 1 846 sovětských a 846 amerických raket krátkého a středního doletu a demontovány byly také transportéry, skladovací sila a odpalovací zařízení.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg už při prvním „neoficiálním“ obvinění v polovině února konstatoval, že jakékoli ruské porušení dohody z konce 80. let bylo pro Alianci důvodem k vážnému znepokojení. „Ta smlouva je velmi významná, zrušila celou kategorii nukleárních zbraní, které představovaly hrozbu pro Evropu a spojence,“ řekl.

, natoaktual.cz

Video