V Gruzii se víno dělá stejným způsobem dlouhých deset tisíc let.

V Gruzii se víno dělá stejným způsobem dlouhých deset tisíc let. | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Kremlu se změna v Tbilisi zamlouvá, ruší embargo na gruzínská vína

  • 2
Rusko zřejmě zruší zákaz dovozu gruzínského vína a minerálních vod do své země. Kreml již do Gruzie poslal hygieniky, málokdo však pochybuje o tom, že embargo na kavkazské produkty bylo motivované spíše politicky. Komentátoři tvrdí, že Moskva chce odměnit nové gruzínské vedení za vstřícnost.

Zkraje příštího týdne začne delegace kremelských hygieniků navštěvovat gruzínské výrobce vína i minerálních vod. "Dorazíme celkem do 44 podniků," uvedl hlavní ruský hygienik i vlivná politická figura Gennadij Oniščenko.

Již zkraje února moskevské úřady naznačily, že možná zruší zákaz vývozu gruzínských vín do Ruska, který platí od roku 2006. Kreml tehdy tvrdil, že gruzínské výrobky - v Rusku tradičně oblíbené - neodpovídají ruským normám.

Málokdo ovšem pochybuje, že šlo o politicky motivované ruské sankce proti Gruzii, kde se zkraje roku 2004 stal prezidentem Michail Saakašvili. Ten prosazoval jednoznačnou západní orientaci, což Kreml dráždilo. Napětí eskalovalo v srpnu 2008, kdy ruská armáda obsadila část Gruzie a vytlačila gruzínskou armádu, která se pokoušela obnovit kontrolu nad separatistickou a proruskou Jižní Osetií.

Rusko do Saakašviliho nástupu k moci odebíralo až 80 procent gruzínského vína, zákaz dovozu proto kavkazské vinaře dramaticky postihl. Moskva odmítla i import gruzínské minerální vody Boržomi, která byla populární v celém Sovětském svazu. A byla svého druhu i jeho symbolem.

Jenže ve Tbilisi proběhly loni v říjnu parlamentní volby, ve kterých Saakašviliho stranu porazila koalice Gruzínský sen Bidzina Ivanišviliho. A ten je coby gruzínský premiér vůči Rusku jistě přátelštější. Komentátoři proto soudí, že Moskva chce takto Ivanišviliho odměnit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video