Guvernér Kemerovské oblasti v Rusku Aman Tulejev

Guvernér Kemerovské oblasti v Rusku Aman Tulejev | foto: Mikhail PochuyevGetty Images

Rusko řeší záhadu zmizelého gubernátora, hraje se o vládu nad Kuzbasem

  • 59
Jak je na tom Aman Tulejev? To je jedno z hlavních témat, která v poslední době řeší ruská média. Jeden z nejdéle sloužících ruských gubernátorů podstoupil operaci a v Moskvě se už spekuluje o tom, kdo by ho v čele důležité Kemerovské oblasti mohl nahradit.

Třiasedmdesátiletý veterán ruské politiky nastoupil 22. května na desetidenní dovolenou a od té doby ho na veřejnosti nikdo neviděl. Vedení Kemerovské oblasti novináře pídící se po osudu gubernátora dvakrát odbylo, že Tulejev si dovolenou prodloužil, po měsíci však přiznalo, že podstoupil operaci páteře v Německu.

Tulejev se nyní léčí v Moskvě (kromě páteře ho sužuje i zánět plic) a ruští novináři spekulují, že do práce se už nevrátí. Podle listu Kommersant požádal prezidenta Vladimira Putina, aby ho ve funkci ponechal do 1. července, kdy oslavil dvacáté výročí ve funkci gubernátora Kemerovské oblasti.

Tulejevovi známí se veřejnost snaží uklidnit, že gubernátor podstupuje rehabilitaci, jeho stav se lepší a klíčový region dál řídí z nemocničního lůžka. Podle ruských médií však v Kremlu už vznikl seznam jeho možných nástupců.

Neustále se prodlužující absence churavějícího politika, který si podle opozice ve funkci počínal jako monarcha, vzbuzuje mezi místními elitami nervozitu.

„Všechno ztichlo, všichni čekají na signály z Moskvy. Někteří ještě doufají, že se Tulejev vrátí. Už mu ale táhne na osmdesát let. Jestli se vrátí, tak ne na dlouho,“ řekl ruské službě BBC kemerovský sociolog Igor Bělčik.

Vzestup sibiřského železničáře

Tulejev se narodil v květnu 1944 na území dnešního Turkmenistánu. Vojnu strávil u ženistů, pak nastoupil kariéru u dráhy a v průběhu dvaceti se vypracoval z přednosty stanice v sibiřském městečku Mundybaš na šéfa železnic v Kemerovské oblasti. Během rozpadu sovětského impéria se vrhl na politiku a v roce 1990 byl zvolen poslancem.

Na začátku 90. let se Tulejev stal jednou z nejvýraznějších tváří konzervativního křídla komunistické strany. V srpnu 1991 otevřeně podpořil neúspěšný pokus o puč proti Michailovi Gorbačovovi, později ostře kritizoval reformy zaváděné Borisem Jelcinem a stál v čele hnutí, které požadovalo větší autonomii sibiřských regionů.

Jeho moc pramenila z funkce šéfa sovětu Kemerovské oblasti rozkládající se na jihozápadě Sibiře. Právě zde se nachází Kuzněcká uhelná pánev (zkráceně Kuzbas), kde se nacházejí jedny z největších ložisek černého uhlí na světě. Celkové zásoby se odhadují na 725 miliard tun, z Kuzbasu pochází 56 procent ruské produkce uhlí. Pro ruskou ekonomiku jsou klíčové i místní koksárny, ocelárny, chemičky a strojírny.

„Zapomeňte na Moskvu“

Před dvaceti lety Boris Jelcin Tulejeva jmenoval gubernátorem Kemerovské oblasti. Tuto funkci zastává dodnes a je tak jedním z nejdéle sloužících ruských gubernátorů. Zažil chaos 90. let i mocenský nástup Vladimira Putina, zkusil si ministerský post a čtyřikrát neúspěšně kandidoval na prezidenta.

Nejtěžší okamžiky zažil asi v roce 1998, kdy hospodářský zmar Ruska dosáhl vrcholu, Jelcin byl už politická mrtvola a u kormidla země řítící se do záhuby de facto nikdo nestál.

„Zapomeňte na Moskvu, federální vláda nás ponechala svému osudu,“ vyzval Tulejev své podřízené ve dnech, kdy potraviny byly na příděl a otevřeně se mluvilo o možném rozpadu Ruské federace.

Biatlonista atentátníkem?

V roce 2000 se Tulejev měl stát obětí vraždy. Za podíl na přípravách zločinu byl později na tři roky odsouzen Alexander Tichonov, jeden z nejúspěšnějších biatlonistů všech dob.

Čtyřnásobný olympijský vítěz a devítinásobný mistr světa byl ale ještě v soudní síní osvobozen a odešel jako volný muž.

V oněch dnech byla jeho pomoc pro centrální vládu nepostradatelná. Když rozzuření horníci zablokovali železniční trasy, Tulejev je ujistil, že vláda má pro jejich požadavky pochopení a nehodlá proti nim zasáhnout silou. „Válka na kolejích“ zanechala na vrávorající ekonomice miliardové škody, i díky Tulejevovi však nepřerostla v otevřenou rebelii proti vládě.

Horké chvilky Tulejev zažil i v roce 2007, kdy při dvou důlních neštěstích v Kuzbasu zemřelo celkem 148 lidí. Ruští vyšetřovatelé tehdy došli k názoru, že za neštěstí na šachtě Jubilejnaja může i gubernátor. Vedení šachty prý kvůli vyšší těžbě nařídilo horníkům ignorovat bezpečnostní hlásiče a gubernátor o takovém postupu věděl. Tulejev to odmítl a ředitele agentury pro technický dohled nad šachtami žaloval pro pomluvu.

V Kuzbasu zavedl ekonomický model, kterému se říká „kemerovský socialismus“. Obyvatelé bohatého regionu mají nárok na řadu sociálních dávek a benefitů. Tulejev se díky tomu těší nebývalé oblibě, gubernátorské volby v roce 2015 vyhrál se ziskem 94 procent.

Hledání yettiho

V Rusku se proslavil řadou netradičních nápadů. Například předloni vyhlásil, že tlouštíky, kterým se podaří zhubnout více než 30 kilogramů, odmění náklaďákem uhlí. O dva roky dříve zase navrhoval, aby se do ruského práva vrátil boj proti příživnictví, jako tomu bývalo za sovětských dob.

Celosvětovou pozornost si vysloužil v roce 2009, kdy byly v jedné jeskyni v Kuzbasu údajně nalezeny chlupy yettiho. Tulejev tehdy vypsal na dopadení sněžného muže odměnu milion rublů. Byl to však spíš trik, jak na jih Sibiře přilákat více turistů.

List Novaja Gazeta upozorňuje, že kolem Tulejeva během dvacet let jeho vlády nad Kuzbasem vznikly pevné mocenské vazby, s kterými se jeho nástupce bude muset vypořádat.

Moskva si je vědoma toho, že v čele uhelného srdce Ruska musí stát někdo loajální. Na Tulejeva byl v tomto ohledu spolehnutí: v loňských parlamentních volbách stanul v čele kandidátky vládní strany Jednotné Rusko. Zatímco v celém Rusku získala 54,2 procenta hlasů, v Kemerovské oblasti to bylo 77,3 procenta.

„Kuzbas není region, kam můžete poslat kohokoliv. To chápou všichni. Všichni si pamatují, jak se otřásal v 90. letech,“ připomíná hornické stávky za Jelcinovy vlády politolog Viktor Ivanov.

Kemerovo, Rusko

Kemerovo, Rusko

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video