Ruský opoziční aktivista Ildar Dadin po propuštění z vězení Rubcovsk v Altajském kraji (26. února 2017) | foto: AP

Rusové pustili z vězení vzpurného Tatara, s Putinem chce bojovat dál

  • 72
Patnáct měsíců strávil Ildar Dadin ve vězení. Tvrdohlavý opozičník byl prvním člověkem v Rusku odsouzeným za opakovanou účast na protestech. Nejvyšší soud minulou středu rozsudek zrušil a Dadin o čtyři dny později vězení opustil.

„Moje žena si občas rozhořčeně stěžovala, že v Rusku není žádná občanská společnost. Ale kdyby tady skutečně nebyla, tak bych tu nebyl ani já. Děkuji vám, vážení, mám vás rád,“ prohlásil podle webu newsru.com dojatý Ildar Dadin v neděli, když opustil vězení v Altajském kraji.

Jeho případ byl ostře sledovaný nejen v Rusku, ale i na Západě. Dadin byl totiž prvním odsouzencem podle nového ustanovení, které opakované zatčení na nepovolených demonstracích postihuje vězením. V prosinci 2015 ho moskevský soud poslal na tři roky do vězení za to, že se v roce 2014 zapojil do čtyř nepovolených demonstrací. Loni v březnu pak odvolací soud délku trestu o půl roku zkrátil.

Velké pobouření vzbudil Dadinův dopis z vězení, ve kterém si stěžoval na mučení. Dadin tvrdil, že po příjezdu do věznice ho bachaři systematicky bili, podrobili ho waterboardingu, na půl hodiny ho pověsili za ruce a hrozili mu znásilněním. „Pokud bití, mučení a znásilňování nepřestane, nepřežiji déle než týden,“ napsal Dadin v dopisu manželce.

Dadinovým případem se 10. února zabýval ruský ústavní soud, který nařídil přezkoumání případu a zároveň doporučil změnu ustanovení v ústavě, na jehož základě byl opozičník uvězněn. Následně nejvyšší soud 22. února odsuzující rozsudek zrušil, rozhodl zastavit trestní stíhání Dadina, nařídil jeho propuštění a přiznal mu odškodné. Vězněného aktivistu pustili až za další čtyři dny - tak dlouho podle vězeňské správy trvalo, než potřebné dokumenty dorazily z Moskvy do vězení na jihu Sibiře.

Tvrdohlavý boxer s tatarskými kořeny

Třiačtyřicetiletý Dadin se o politiku dlouho nezajímal. Etnický Tatar z města Železnodorožnyj nedaleko Moskvy v mládí boxoval, vojnu strávil u námořnictva a pak se několik let živil jako ochranka. V roce 2011 byl svědkem podvodů u voleb do státní Dumy a začal se angažovat v protestech proti režimu.

Demonstroval na podporu lidí zadržených během „Milionového pochodu“ na moskevském Bolotném náměstí i opozičního vůdce Alexeje Navalného obviněného z korupce. Po vypuknutí krize na Ukrajině dráždil úřady transparentem „Včera Kyjev - zítra Moskva“. Několikrát byl zadržen, nakonec ho odsoudili podle zákona o opakované účasti na protestech, který podle lidskoprávních organizací slouží k potlačení opozice.

Zatímco Dadin chce zůstat v Rusku a dál bojovat s „fašistickým režimem“ prezidenta Vladimira Putina, jeho žena přemýšlí o emigraci. „Osvobodili ho, ale bojím se, že zítra ho zase zatknout. Už jsem byla svědkem toho, jak člověka pro nic za nic zavřou a pro nic za nic mučí. Už toho mám dost.“

Ildar Dadin si trest odpykával ve věznici Rubcovsk na jižní Sibiři

Ildar Dadin si trest odpykával ve věznici Rubcovsk na jižní Sibiři

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video