Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Izrael testoval obranu proti Sýrii a Íránu, jeho raket si všimli Rusové

  • 397
Ruské detekční systémy zaznamenaly ve Středozemním moři odpálení dvou "balistických objektů". Agentura RIA Novosti informovala, že střely spadly do moře. Izrael o něco později uvedl, že ve spolupráci s USA testoval antirakety, které má na obranu před potenciálním raketovým úderem ze Sýrie či Íránu.

Podle ruského ministerstva obrany byly "balistické objekty" vypáleny z centrální části Středozemního moře směrem na východ. Mluvčí ministerstva řekl, že radar ruského varovného systému v Armaviru nedaleko Černého moře zaznamenal odpálení objektů v 10:16 dopoledne moskevského času (8:16 ráno SELČ).

Radar v Armaviru, tedy na jihu evropské části Ruska, má detekovat rakety z Evropy a Íránu. Ruská státní agentura RIA Novosti později uvedla s odvoláním na zdroj v syrském Damašku, že oba "objekty" dopadly do moře.

Televize Sky News spekulovala, že Spojené státy testovaly obranné systémy svých válečných pravidel ve Středomoří. Izrael, který vládne zřejmě nejvyspělejším varovným systémem v oblasti, nejprve ohlásil, že odpálení střel ve Středozemním moři nezaregistroval.

Zkouška obrany před možným blížícím se útokem?

Krátce poté nicméně agentura Reuters přinesla izraelské vyjádření, podle něhož židovský stát testoval společně s Američany svůj protiraketový systém. A vypustil v době, kdy si ruský radar všiml raket, cvičný raketový cíl zvaný "Ankor". V angličtině se pro tyto konkrétní střely používá někdy termín Sparrow.

Davidův prak, Šíp a Železná klenba

Protiraketový systém Arrow (hebrejsky Chec, česky Šíp) zařadil Izrael do výzbroje v roce 2000. Je určený k ničení balistických raket. Kořeny má v 80. letech, kdy arabské země začaly posilovat raketové arzenály.

K nyní používané generaci Arrow II vyvíjí Izrael nyní novou verzi Arrow III.

Něco jiného pak je systém Železná klenba (Iron Dome). Ten je ve výzbroji teprve od roku 2011 a je určen k ničení menších raket, které používají hnutí jako Hamas či Hizballáh. Systém se umí vypořádat se salvami raket.

Do třetice pak Izrael vyvíjí protiraketový systém Davidův prak (David's Sling), který má zachytit balistické rakety středního i dlouhého doletu stejně jako střely s plochou drahou letu.

To by v napjaté situaci, kdy Sýrie i Írán hrozí Izraeli raketovým úderem, pokud Spojené státy napadnou Sýrii, dávalo smysl.

Podobné cvičné cíle v minulosti Izrael používal při testech své protiraketové obrany, konkrétně raket Arrow. Ty má nyní rozmístěné dvě - podle některých zdrojů tři - a jsou určené právě k obraně před syrskými střelami SCUD a zřejmě i íránskými raketami Šaháb 3. Systém Arrow pomáhají Izraelcům z velké části financovat Spojené státy. Izrael ho testoval už v minulosti.

Východní Středomoří se plní válečnými loděmi

Rusko v minulých dnech se znepokojením sledovalo posilování americké námořní flotily ve východní části Středozemního moře. V oblasti operují dvě americké obojživelné vrtulníkové lodi a pět raketových torpédoborců vybavených střelami s plochou dráhu letu Tomahawk. Americká plavidla zůstávají v blízkosti syrského pobřeží. Do regionu z Arabského moře směřuje letadlová loď USS Nimitz.

Nedaleko syrských břehů operuje i nejméně pět ruských válečných lodí a průzkumné plavidlo Priazovje pro monitorování situace.

Spojené státy se už několik dní připravují na možný vojenský úder v Sýrii, který má ztrestat použití chemických zbraní na předměstí Damašku, ze kterého Západ viní režim. Syrský prezident Bašár Asad i Rusko popírají, že by chemické zbraně použil právě režim.

Americký prezident Barack Obama se v současné době snaží přesvědčit Kongres, aby úder na Sýrii posvětil. Od začátku se hovoří o tom, že by se jednalo pravděpodobně o časově omezený - nejspíše raketový - úder na vybrané cíle. Nicméně dva američtí generálové se nechali slyšet, že Obama nejspíš plánuje o něco větší úder, než jen ztrestání chemického útoku.

Američany podporuje hlavně Francie, proti zásahu se staví striktně právě Rusko. Podíl na útoku odmítla i Británie.

Země se zmítá v krvavé občanské válce už dva a půl roku, v níž se povstalci snaží svrhnout Asadův režim. V konfliktu zemřelo podle některých zdrojů nejméně 110 tisíc lidí, nejvíce obětí je z řad civilistů.

Vlažně se k zásahu v Sýrii staví Německo. Kancléřka Merkelová je pro diplomatické řešení konfliktu:

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video