Reklamy na půjčky jsou v Rusku na každém kroku. Na snímku nabídka půjčky ve...

Reklamy na půjčky jsou v Rusku na každém kroku. Na snímku nabídka půjčky ve městě Rostov na Donu. | foto: Profimedia.cz

Ruští vymahači neznají slitování, jeden z nich popálil dvouleté dítě

  • 126
Tíha krize dopadá především na obyčejné Rusy, z nichž mnoho není schopno splácet své půjčky. Vymahači dluhů si neberou servítky a uchylují se k výhrůžkám i násilí. Při jednom z útoků dokonce popálili dvouleté dítě, píše Rádio Svobodná Evropa.

Na sklonku ledna Ruskem otřásl případ vymahače dluhů, který vhodil zápalnou láhev do domu dlužníka z města Uljanovsk. Láhev explodovala nedaleko dvouletého spícího chlapce, který skončil v nemocnici s těžkými popáleninami v obličeji a na těle, píše server VZ.ru. Jeho otec dlužil firmě zabývající se vymáháním pohledávek v přepočtu asi 1200 korun. Policie v souvislosti s útokem zadržela bývalého policistu.

O pár dní dříve se jeden dlužník ze Sibiře rozhodl pod tlakem vymahačů zabít svou manželku a tři děti a pak spáchal sebevraždu, uvádí MK.ru. Dlužil bezmála milion korun. V prosinci loňského roku policie evakuovala školku v Rostovské oblasti kvůli tomu, že jeden vymahač hrozil místní učitelce jejím odpálením, uvádí server Lenta.

Na ruském trhu s půjčkami figuruje řada malých firem, jejichž úrokové sazby jsou daleko za hranicích lichvy. V Uljanovsku například působí společnost RosDengi, která svým klientům poskytuje krátkodobé půjčky s vysokou úrokovou sazbou, píše server Rádio Svobodná Evropa.

Jejím zákazníkem by například muž, který si vzal půjčku čtyři tisíce rublů, aby měl na léky. Kvůli úrokům jeho dluh během několika týdnů narostl až na 40 tisíc rublů (asi 13 tisíc korun).

Kvůli zdravotním problémům si musel vzít půjčku také Sergej. Od března trpěl výpadky paměti a ztrátami vědomí a lékaři mu diagnostikovali blíže neupřesněnou nemoc mozku. Sergej se proto obrátil na jednu z organizací poskytující „mikrofinancování“. Nyní jeho dluh narostl na trojnásobek.

Sergej vymahači sdělil, že kvůli svému zdravotnímu stavu nemůže splácet a požádal o odložení plateb. Nyní se snaží vydělávat v logistické firmě. Zaměstnavateli zalhal své onemocnění a vyjednal si práci z domova. „Nebojím se výhrůžek. Jsem vážně nemocný, bát se takových lidí mi přijde hloupé,“ míní.

Snahy o tvrdší zákony

Agresivními vymahači už se zabývají ruští politici. Podle předsedkyně horní komory parlamentu Valentiny Matvijenkové by měly být společnosti nabízející krátkodobé půjčky a firmy zabývající se vymáháním pohledávek zcela zrušeny, nebo alespoň regulovány. Nacionalista Vladimir Žirinovskij představil legislativní úpravy, které by obchodníky s pohledávkami postavily mimo zákon (návrh zákona v ruštině najdete zde)

Politici v Petrohradu navrhují, aby dluhy mohly být vymáhány výhradně prostřednictvím soudů, píše agentura TASS. Na vlně boje proti agresivnímu vymáhání dluhů se svezl také známý odpůrce gayů a leseb Vitalij Milonov. „Vymahači dluhů jsou pro nás novým druhem homosexuálů,“ prohlásil.

Sergej přes všechna prohlášení ruských politiků nevěří, že by se jeho situace měla v brzké době zlepšit. „Zákony pomáhající oligarchům projdou během týdne, zatímco zákony pro lidi se schvalují roky. Všechny ty návrhy zákonů jsou zřejmě jen PR,“ myslí si.

Varování v televizi a boj na sociálních sítích

Před zrádnými půjčkami Rusy varuje i státní televize. Mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruské federace Vladimir Markin v jednom z pořadů připomněl příběh muže, kterého kvůli nesplácení dluhů údajně zavraždil vymahač. Markin naznačil, že část viny nese i člověk, který do smrtící spirály dluhů naskočí.

Ruské bezpečnostní složky jsou na vymahače a obchodníky s pohledávkami krátké. Obyčejní Rusové, kteří naletěli na nevýhodné půjčky, se tak sami sdružují na sociální síti Vkontakte.

Jednu ze skupin s názvem Zastavte vymahače! Vede Aleksandr Naryšin, 31letý programátor z Petrohradu, který je od roku 2013 terčem výhrůžek vymahačů. Jeden z nich mu vzkázal, že pokud nezaplatí, zotročí si ho jako prostitutku. Naryšin lidem ve skupině radí, aby se obraceli na soudy a nenechali se zastrašit.

Skupině pomáhá také právník z Uralu Michail Karpenko. „Obyvatelstvo našeho regionu okolo Čeljabinsku se topí v dluzích. Lidé padají do černé díry dluhů a nemohou se dostat ven. Podle mě by se měli všichni vymahači zakázat,“ tvrdí Karpenko.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video