Alexander Litviněnko v londýnské nemocnici.

Alexander Litviněnko v londýnské nemocnici. | foto: Reuters

Rusko chce soudit podezřelého z vraždy Litviněnka doma, Londýn odmítl

  • 5
Moskva při pondělní návštěvě britského premiéra Davida Camerona navrhla řešení sporu o vraždu bývalého agenta KGB Alexandra Litviněnka. Ten před 6 lety zemřel v Londýně a Británie marně žádá o vydání podezřelých. Kreml navrhl, že je bude soudit v Rusku. To Londýn odmítl, uvedl ruský list Kommersant.

Hlasitý kritik Kremlu Alexander Litviněnko zemřel v roce 2006 v britské metropoli na otravu radioaktivním poloniem. Krátce před smrtí, kterou se marně snažili odvrátit londýnští lékaři, obvinil z otravy tehdejšího ruského prezidenta a nynějšího premiéra Vladimira Putina. (více zde)

Hlavním podezřelým z vraždy bývalého agenta KGB se stal jeden z jeho někdejších kolegů z tajné služby Andrej Lugovoj. Spojené království opakovaně žádalo Kreml o jeho vydání, vždy bez úspěchu. A Lugového kariéra mezitím nabrala směr do politiky, stal se poslancem ruského parlamentu, a před dvěma lety dokonce kandidoval na úřad starosty v Soči, které za tři roky bude hostit zimní olympiádu. (přečtěte zde)

Britové si odmítnutí mohli poslechnout znovu v pondělí, v den, kdy Rusko navštívil premiér David Cameron. Předseda britské vlády zemi navštívil poprvé od incidentu. Ruský prezident Dmitrij Medveděv mu řekl, že vydání zakazuje ruská ústava.

Medveděv: Zapomeňte!

"Je to nemožné. Zapomeňte," prohlásil Medveděv před kamerami. Za zavřenými dveřmi ale podle ruského listu Kommersant hovořil prezident trochu jinak. Pokusil se prý Brity přesvědčit, aby přistoupili na společné vyšetřování a povolili stíhání Lugového v jeho vlasti.

Britský premiér David Cameron (pravo) a ruský prezident Dmitrij Medveděv (12. září 2011)

"Vzhledem k tomu, že nemůžeme vydat Lugového, řešení by se dalo najít v podobě společného vyšetřování. Navrhli jsme to Britům. Pokud by se ukázalo, že Lugovoj je skutečně vinen, měl by pykat ve vězení. Ale v Rusku. To však (Britové) nechtějí," řekl listu nejmenovaný ruský zdroj. Současně však dodal, že spor nezabránil obnově politických kontaktů.

Celkově se podle listu význam rozporů mezi Moskvou a Londýnem snížil. Z Medveděvových a Cameronových výroků se stalo zřejmým, že sice vztahy "ještě dlouho budou narážet na Litviněnkovu smrt, ale v nezbytném případě na ni lze zapomenout".

Podobně ruský hospodářský list Vedomosti v titulku zdůraznil, že "Litviněnko není zapomenut", ale upozornil i na to, že loni rusko-britský obchod vzrostl o čtvrtinu na 16 miliard dolarů, v letošním prvním pololetí se zvýšil o další polovinu a britské investice v Rusku dosahují 40 miliard dolarů - a tak v dobách, kdy se mluví o nové vlně krize, se normalizace vztahů jeví nevyhnutelnou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video