Pokud Rusko bude mít kosmodrom v Bolívii, stane se druhým státem „vesmírného klubu“ se základnou v Jižní Americe. Ve Francouzské Guyaně je kosmodrom Evropské vesmírné agentury.

Pokud Rusko bude mít kosmodrom v Bolívii, stane se druhým státem „vesmírného klubu“ se základnou v Jižní Americe. Ve Francouzské Guyaně je kosmodrom Evropské vesmírné agentury. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Rusko chce kosmodrom v oblacích. Z And dosáhne oběžné dráhy levněji

  • 29
Rusko chce vybudovat kosmodrom v Bolívii. Uvedla to agentura RIA Novosti s odvoláním na ruskou kosmickou agenturu Roskosmos. Podle Rusů má Bolívie mimořádně vhodné podmínky pro start kosmických lodí - vysoká nadmořská výška a blízkost rovníku je příslibem větší hospodárnosti letů.

GEOSYNCHRONNÍ DRÁHA ZEMĚ

Oběžná dráha, na které má satelit stejnou úhlovou rychlost jako Země. "Visí" tedy stále nad stejným místem zemského povrchu.

Bolivijský list Los Tiempos v této souvislosti napsal, že budoucí kosmodrom by podle ruských návrhů mohl být vybudován ve výšce až 4 000 metrů nad mořem. Ruská strana prý Bolívii k zahájení stavby přemlouvá už řadu měsíců, ale chudý latinskoamerický stát zatím neměl odvahu se do nákladného projektu pouštět.

Oproti kosmodromu v kazašském Bajkonuru by vesmírný přístav v Andách měl výhodu vyšší nadmořské výšky. To znamená, že by se ušetřilo palivo za první čtyři kilometry letu a zčásti by bylo možné místo něj naložit materiál k dopravě na oběžnou dráhu. Ušetří se i díky tomu, že se raketa nebude muset prodírat čtyřmi kilometry husté atmosféry.

Pomůže i blízkost rovníku - větší obvodová rychlost Země usnadní plavidlům cestu na oběžnou dráhu. Zatímco ruská raketa Sojuz-2 vynese z Bajkonuru na geosynchronní dráhu 1,7 tuny nákladu, třeba z Kourou ve Francouzské Guyaně to je 2,8 tuny. Navíc je z kosmodromu poblíž rovníku podstatně snadnější se na geosynchronní dráhu vůbec dostat.

Určitou část prostředků samozřejmě zabere doprava z Ruska do Jižní Ameriky a výstavba samotného kosmodromu. A odborník na kosmonautiku Antonín Vítek z Akademie věd upozorňuje, že Rusové mají v budoucnu létat i z Kourou, proti čemuž bolivijský kosmodrom až takovým zlepšením není.

Moskva, velký přítel malé Bolívie

Na spolupráci s Bolívií, kterou ovládá levicový prezident Evo Morales, má nicméně Rusko strategický zájem. Loni v únoru Morales v Moskvě uzavřel dohodu o vojenské spolupráci a o společném boji proti drogám. Rusko podle dohody v nejbližší době dodá La Pazu první velkou zásilku vrtulníků, plynárenský monopol Gazprom se má podílet na hledání nových nalezišť plynu a ropy v Bolívii.

Začátkem letošního roku prezident Morales vydal pokyn ke zřízení bolivijské kosmické agentury. První bolivijský kosmický objekt ovšem země nevytvoří s pomocí Ruska, ale Číny. Půjde o aparát Túpac Katari nazvaný podle legendárního indiánského bojovníka. Přístroj, vybudovaný na bázi čínské družice DFH-4, má být hotov do tří let.

Podle ruských médií je nyní v Moskvě reprezentativní bolivijská delegace, která dolaďuje detaily dodávky ruských vrtulníků Mi-17 a letounu pro potřeby prezidenta. V jednání je i půjčka ve výši 150 milionů dolarů (asi 2,9 miliardy korun). Vzhledem k velkým zásobám uranu na jihu země nabízí Rusko podle listu Los Tiempos Bolívii i spolupráci při stavbě jaderných elektráren.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video