Ruská vojenská základna u města Alakurtti poblíž finských hranic

Ruská vojenská základna u města Alakurtti poblíž finských hranic | foto: Google Earth

Rusko buduje arktickou pevnost poblíž finských hranic

  • 438
Ruská armáda se znovu zabydluje na strategicky umístěné základně u města Alakurtti za polárním kruhem. Vojenský komplex s letištěm, ležící v Murmanské oblasti jen zhruba 50 kilometrů od finských hranic, má být důležitým zázemím pro ruské zájmy v Arktidě.

První příslušníci ruské Severní flotily dorazili na základnu před týdnem. Další stovky mají následovat, včetně speciálních jednotek vycvičených pro boj v arktických podmínkách. 

„Pro naši zemi je Arktida hlavním zdrojem v 21. století a má strategický význam,“ prohlásil velitel ruské Severní flotily Vladimir Korolev.

Oblast Alakurtti, která před druhou světovou válkou patřila Finsku, by se tak měla v budoucnu stát jednou z ruských pevností v arktických oblastech.

Ruská agentura ITAR-TASS uvedla, že vojáci první motorizované pěší brigády dorazili minulý týden na základnu vlakem. Podle ruských médií by mohla v budoucnu jednotka čítat až sedm tisíc mužů.

Šéf NATO

Nechceme konfrontaci s Ruskem, ale musí ctít základní hodnoty

Bývalý norský premiér Jens Stoltenberg první den ve funkci generálního tajemníka NATO. Snímek je z jednání Severoatlantické rady.

Rusko utlumilo základnu v roce 2009 a od té doby na ní působily jen pohraniční jednotky. Loni na jaře sem bylo převeleno asi 800 vojáků radioelektronické jednotky. 

Obnovení základny zapadá do nových plánů, které mají potvrdit ruské ambice v polárních oblastech a znásobit vyhlídky na lukrativní těžbu ropy a zemního plynu v severských vodách. V Arktidě se podle odhadů nachází asi 13 procent dosud neobjevených světových zásob ropy a 30 procent zásob plynu.

„V roce 2015 se hlavní úsilí ministerstva obrany zaměřují na zvýšení bojových schopností ozbrojených sil a navyšování vojenského personálu. Velká pozornost bude věnována uskupením na Krymu, v Kaliningradu a Arktidě,“ oznámil nedávno náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov.

Kromě základny v Murmanské oblasti Moskva staví dalších deset arktických pátracích a záchranných stanic, přístavy a radarové stanice po celé délce svého arktického pobřeží.

Tajemné ponorky

Po tajemných ponorkách v britských a švédských vodách pátrajílodě i letadla

Snímek stop na dně podle švédského námořnictva ukazuje na ponorku ze závěrečné...

Součástí plánů je rovněž rekonstrukce desítky letišť do konce roku 2015. „Celkový počet ruských operačních letišť v Arktidě vzroste na 14,“ konstatoval náměstek ministra obrany Dmitrij Bulgakov. V plánu je také znovuotevření letišť a přístavů na odlehlých sibiřských ostrovech nebo v Zemi Františka Josefa v Severním ledovém oceánu.

Oznámení následuje po nedávném zřízení Strategického velitelství pro Arktidu na ruském ministerstvu obrany. Už loni na jaře ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil arktické oblasti za území „zvláštního zájmu“ Moskvy. „Koncentruje prakticky všechny aspekty národní bezpečnosti - vojenské, politické, ekonomické, technologické, ekologické,“ prohlásil Putin v dubnu během zasedání Rady bezpečnosti země.

Své ekonomické zájmy v Arktidě kromě Ruska hájí také další čtyři státy NATO - USA, Kanada, Norsko a Dánsko.

, natoaktual.cz

Video