Michail Chodorovskij (na snímku) z vězení útočí na vedení Kremlu.

Michail Chodorovskij (na snímku) z vězení útočí na vedení Kremlu. | foto: Reuters

Rusko bojuje s teroristy, ale ne s vlastní korupcí, vzkázal vězněný Chodorkovskij

  • 8
Michail Chodorkovskij, kdysi ropný magnát a nejbohatší Rus, nyní vězeň odpykávající si osmiletý trest za údajné podvody a daňové úniky, útočí z vězení na vedení Kremlu, které podle opozice celý proces vykonstruovalo. V článku pro deník The Washington Post ruským vládním činitelům vzkázal, že nechali zemi prorůst korupcí.

"Nárůst korupce mě přivádí k nevyhnutelnému závěru: Zatímco světoví lídři prokazují schopnost řešit jaderný terorismus, který je pro mezinárodní společenství jednou z největších hrozeb, pořád ještě mají mezery, pokud jde o boj s korupcí. Zlem, jež si bere jako rukojmí celé státy a národy," napsal.

Oba problémy, tedy nukleární terorismus a úplatkářství, spolu podle Chodorkovského úzce souvisí: právě korupce nebezpečně zvyšuje riziko, že se jaderné zbraně dostanou do nepovolaných rukou. Teroristům.

Ač Chodorkovskij píše o "globálním zlu" a korupci "zaplavující celou planetu", jde hlavně o kritiku do vlastních, ruských řad. V zemi se podle něj z úplatkářství stal "systémový faktor", všudypřítomný, zhoubný pro ekonomiku i politickou stabilitu.

To vy, Vladimire Putine

A kdo za to může? "Například já a mí partneři jsme se přes deset let snažili udělat z Jukosu co nejúspěšnější a nejtransparentnější globální energetickou společnost – jen abychom se nakonec museli dívat, jak je ničen. Kvůli tomu, aby se ukojily korupční choutky vládních činitelů, kteří se dostali k moci spolu s Vladimirem Putinem," napsal Chodorkovskij.

Je nejznámějším ruským vězněm. Vězněm Putinova svědomí, říkají oponenti bývalého prezidenta a nyní premiéra. Za mřížemi sedí někdejší ropný baron od roku 2003, v květnu 2005 dostal devět, respektive osm let vězení a nyní čelí u moskevského soudu novým nařčením. Podle svých stoupenců stejně vykonstruovaným, jako byla ta původní.

Ale Chodorkovskij se ozývá. Minulý týden držel krátkou, ale veleúspěšnou hladovku. Řečeno úplně nejjednodušeji: jejím prostřednictvím donutil k aktivitě samotného prezidenta Medveděva. A navíc si vymohl, že před soud přijdou v červnu vypovídat dva vysocí činitelé, ředitel státní Sberbank German Gref a ministr průmyslu Viktor Christěnko.

Toto pondělí se k soudu coby svědek obhajoby dostavil někdejší premiér Michail Kasjanov a označil obvinění vznesená proti Chodorkovskému za "absurdní a politicky motivovaná". Zkrátka, Chodorkovskij je "na scéně".

Ve včerejším článku zmínil i pražskou smlouvu o jaderném odzbrojení, podepsanou Medveděvem a šéfem Bílého domu Barackem Obamou. Ale mýtit jaderné zbraně není všechno. Ničit korupci je přinejmenším stejně důležité, neboť "pokud svět nezastaví globální korupci, globální korupce zastaví rozvoj lidstva".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video