Ruské bojové vrtulníky dosedly na krymskou základnu Černomořské flotily. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ruské vrtulníky dosedly na Krym, Evropa volá po politickém řešení

  • 813
Na krymskou základnu černomořské flotily dorazilo nejméně deset ruských vojenských vrtulníků. Ruské ministerstvo zahraničí prohlásilo, že operace jsou součástí platné dohody o černomořské flotile. EU mezi tím vyzvala k politickému řešení situace.

Agentura Reuters s odvoláním na ukrajinské pohraničníky napsala, že do ukrajinského vzdušného prostoru vstoupilo více než deset strojů. Pouze tři z nich k tomu dostaly povolení ukrajinské strany. Na internetu se objevil videozáznam údajného přeletu. Jeho pravost ale není možné potvrdit.

Ukrajinská pohraniční služba v prohlášení také uvedla, že ruští vojáci v Sevastopolu zablokovali jednu z pohraničních jednotek. Zmínění ruští vojáci prý patří k 810. námořní brigádě černomořské flotily.

Ukrajinští pohraničníci podle Interfaxu také hlásí, že v těsné blízkosti krymského letoviska Balaklavy u Sevastopolu od rána setrvává ruská raketová loď Ivanovec. Údajně kvůli závadě na pohonném systému není prozatím schopná plavby.

Ruská loď u pobřeží Krymu:

Ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení upozornilo, že operace na Krymu se uskutečňuje v rámci platné dohody o černomořské flotile. Moskevská diplomacie zároveň odmítla jakákoli jednání s Kyjevem týkající se vzájemných dohod. Události na Krymu jsou podle ministerstva vyústěním současné vnitropolitické situace na Ukrajině.

Krize na Ukrajině

Už v pátek dopoledne se do vojenských manévrů na západě Ruska, které Moskva ve středu překvapivě ohlásila, zapojilo přes 80 bojových helikoptér. Podle pátečního prohlášení ruského ministerstva obrany posádky nacvičují pátrací a záchranné operace a také vyhledávání a ničení nepřátelských sil v neznámém prostředí. Moskva tvrdí, že cvičení nesouvisí s událostmi na Ukrajině.

Obsazení krymských letišť

Padesát proruských ozbrojenců se v noci nakrátko zmocnilo mezinárodního letiště v Simferopolu na Krymu. Podobná situace nastala i na vojenském letišti Belbek v krymském Sevastopolu. Podle původních informací tam měli ruští vojáci s podporou obrněných vozidel obléhat okolí letiště. 

Ruská černomořská flotila však později účast na obléhání letiště popřela. Upozornila však, že kvůli "nestabilní situaci" provedla opatření v rámci svých "protiteroristických jednotek", aby tyto síly mohly chránit části flotily rozmístěné na Krymu a rezidenční čtvrti, kde žije personál s rodinami (více o obléhání krymských letišť se dočtete zde).

Evropa volá po politickém řešení, promluvil i Janukovyč

Mluvčí Evropské komise Olivier Bailly mezi tím prohlásil, že "situace na Krymu bude vyžadovat politické řešení, kterého může být dosaženo jen v dialogu všech zúčastněných stran."

Zopakoval stanovisko unie, že teritoriální integrita je základním principem a všechny strany by ji měly dodržovat. Když novináři poukazovali na to, že ukrajinská územní celistvost už mohla být na Krymu porušena, reagoval mluvčí slovy, že zprávy z oblasti jsou různé a někdy si protiřečí. "Proto musíme být obezřetní při hodnocení situace," řekl Bailly.

Poprvé od svého útěku z Ukrajiny se v pátek na veřejnosti objevil Viktor Janukovyč. V ruském Rostově na Donu při tiskové konferenci uvedl, že nebyl svržen, ale že zemi musel opustit kvůli obavám o svůj život. Hodlá i nadále prosazovat dohodu s opozicí. Rusko ale o vojenskou podporu žádat nebude (vše podstatně z tiskové konference Janukovyče najdete zde).

Mezinárodní letiště na Krymu v noci obsadili ozbrojenci:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video