Ruský letoun Su-24

Ruský letoun Su-24 | foto: US NAVY

Ruské úderné letouny přelétly Pobaltí, kde právě začaly manévry NATO

  • 561
V Lotyšsku začalo velké vojenské cvičení vzdušných a pozemních sil NATO. Prakticky okamžitě se "ozvalo" Rusko. Do Pobaltí vyslalo dva úderné letouny Su-24. Ruští piloti nekomunikovali a proto k nim musely vystartovat americké pohotovostní stíhačky, které od září chrání vzdušný prostor nad pobaltskými zeměmi.

Dvojice útočných letounů Su-24 (v kódovém označení NATO "Fencer") operovala nedaleko lotyšského vzdušného prostoru mezi městy Ventspils a Liepaja na západním pobřeží země.

Piloti ruských strojů nekomunikovali s řízením letového provozu a nereagovali na žádné výzvy. Z litevské základny Šiauliai proto musely vystartovat dva pohotovostní americké stíhací letouny, které od počátku září chrání vzdušný prostor všech tří pobaltských států.

Mise NATO v Pobaltí

České gripeny v PobaltíNATO chrání vzdušný prostor Litvy, Lotyšska a Estonska už od jejich vstupu do Aliance v roce 2004. Trojlístek pobaltských zemí totiž nemá vlastní stíhací letectvo. V ochraně se tak střídají ostatní státy NATO. V roce 2009 chránili oblast i čeští letci s letouny Jas-39 Gripen. Šlo o historicky první nasazení českého taktického letectva v zahraničí. Misi nazývanou Air policing by si měli čeští letci zopakovat i příští rok.

Ruské letouny se poté vzdálily. Lotyšské ministerstvo obrany nicméně hodnotí událost jako "nepřátelské gesto Moskvy". Mluvčí ministerstva Airis Rikveilis uvedl, že ruské letouny byly nad mezinárodními vodami Baltu. "Letěly směrem na Kaliningrad. Není to přátelské gesto, naše bezpečnost ale nebyla ohrožena," dodal.

Moskva se oficiálně k události nevyjádřila. Stroje Suchoj Su-24 jsou útočné letouny, které ruské vzdušné síly používají i pro námořní průzkum. Stroj je známý tím, že přízemním letem je schopen provádět překvapivé údery.

Ke stejnému typu letounu museli v srpnu 2009 startovat i čeští stíhači s gripeny, když v rámci alianční mise chránili vzdušný prostor Pobaltí (čtěte Osm zásahů nad Pobaltím, české gripeny startovaly i k vojenským cílům).

Ruská akce přišla krátce po zahájení rozsáhlých vojenských manévrů NATO poblíž města Adaži severovýchodně od lotyšské metropole Rigy. Cvičení nazvané Sabre Strike 2011, kterého se účastní dva tisíce vojáků z Litvy, Lotyšska, Estonska, Polska a Spojených států, je největší alianční vojenské cvičení v oblasti od vstupu pobaltských zemí do NATO v roce 2004. Cílem manévrů je nácvik bojových operací pro misi v Afghánistánu.

, natoaktual.cz

Video