Ukrajinci ukořistěný tank T-72B3 u Ilovajsku. Snímek se na internetu objevil 28. srpna. (Původně jsme tank označili jako BZ, viz poznámka pod článkem.)

Ukrajinci ukořistěný tank T-72B3 u Ilovajsku. Snímek se na internetu objevil 28. srpna. (Původně jsme tank označili jako BZ, viz poznámka pod článkem.) | foto: LostArmour.info

Kořistní tanky povstalců? Ne, záběry z Donbasu usvědčují Rusko

  • 1859
Není tank jako tank. Ve fotodokumentaci techniky nasazené, ukořistěné či zničené na východě Ukrajiny se objevily snímky obrněnce T-72 ve verzích, které má ve výzbroji jen Rusko. Snímky a videa popírají tvrzení povstalců, že veškerou těžkou techniku získali díky dezertérům nebo jako válečnou kořist.

Dokumentaci přinesl server LostArmour.info, který eviduje těžkou techniku spatřenou na východě Ukrajiny a zaznamenává, kdo ji provozuje či provozoval, případně zda byla jednou z bojujících stran ukořistěna protivníkovi. Server zveřejnil už několik set fotografií opatřených odkazem na původní zdroje.

Řada snímků zachycuje tanky T-72B, které se v arzenálu separatistů objevují od poloviny srpna. U nich lze podle vojenského publicisty Lukáše Visingra soudit, že mohou být ukořistěné, možná získané díky dezertujícím ukrajinským vojákům. Ukrajina totiž tyto tanky ve skladech má.

„Zatím bylo identifikováno kolem patnácti exemplářů, z nichž většina nese i reaktivní pancíř Kontakt-1. U vozidel této verze lze tvrdit, a minimálně u části kusů to tak asi opravdu bude, že pocházejí z Ukrajiny,“ řekl iDNES.cz Visingr.

Jenže koncem srpna se objevily u separatistů i tanky verzí BM a B3. Na webu LostArmour.info se záběrů takových tanků, které Ukrajina ve své výzbroji neměla, objevilo hned několik.

Není bez zajímavosti, že server původně vznikl za účelem - citujme ze stránek LostArmour.info - torpédování ukrajinské propagandy zlehčující ukrajinské ztráty. Většinově to server skutečně činí a bohatě dokumentuje zničená ukrajinská vozidla a techniku ukořistěnou separatisty. Nyní nicméně server poukázal na tanky, které Ukrajina jednoduše řečeno neměla kde vzít.

Reaktivní pancíř

Reaktivní pancíř, laicky řečeno množství obdélníkových schránek, jimiž je tank ověšen, chrání vozidlo před raketami.

Schránky nesou nálože, které nepoškodí pancíř tanku, ale svým výbuchem umí oslabit následky zásahu jinak zničující střelou s kumulativní hlavicí. Výbuch schránek „reaktivního“ (také dynamického) pancíře, které přilétající střela zasáhne dříve než hlavní pancíř tanku, rozptýlí pohybovou energii proudu plynu v kumulativní hlavici, která by jinak probila hlavní pancíř.

„Varianta T-72BM se začala vyrábět na přelomu let 1989 a 1990 a má nový dynamický pancíř Kontakt-5, jehož velké bloky na věži jí dávají charakteristický klínový tvar. Není známo, že by Ukrajina někdy vůbec vlastnila obrněnce této verze, jediným známým provozovatelem je Rusko,“ řekl iDNES.cz Visingr.

(Doplnění: Pod pojmem „obrněnce této verze“ jsou myšleny tanky T-72BM. Ukrajinci sice získali tanky T-80 vybavené reaktivním pancířem Kontakt-5, ale jediný projekt, který měl spojovat ukrajinské T-72, nikoliv verze BM, s pancéřováním Kontakt-5 či Nož, byl tovární projekt modernizace AG. Ukrajinská armáda jej nepřevzala a do výzbroje nezařadila.)

Kromě minimálně tří tanků T-72BM v Donbasu byly podle Visingra zjištěny i nejméně dva tanky nové ruské modernizace T-72B3, vybavené rovněž pancířem Kontakt-5, ale navíc též novým vícekanálovým senzorem v levé části stropu věže. Senzor se vzhledově liší od senzorů předešlých verzí T-72. Ani v tomto případě není podle Visingra znám jiný uživatel varianty T-72B3 než armáda Ruské federace.

Rusové se pomohli usvědčit sami

V případě jakýchkoliv zpráv z Ukrajiny samozřejmě vyvstává otázka, nakolik může být danými snímky manipulováno a zda mohou například pocházet odjinud. Jaký je tedy původ fotografií?

Některé rozšířili uživatelé sociální sítě Twitter. Jeden z tanků T-72BM byl spatřen v ulicích čtyřsettisícové Makijivky nedaleko Doněcku, snímek je datován 23. srpna. V následujících dnech oblétl ruskou sociální síť VKontakte, kde někteří uživatelé upozornili, že Ukrajinci takovou verzi tanku nemají, zatímco stoupenci povstalců nad snímkem oslavovali těžkou techniku v rukou separatistů. Tank byl „ozdoben“ ikonou Krista. Další T-72BM byl takto „přistižen“ v blízkosti Luhansku.

O čem snímky svědčí?

Zejména o tom, že na Ukrajině přes tvrzení ruských činitelů působí ruská vojenská technika. Rusové přitom dosud argumentovali absencí jakýchkoli důkazů.

Publicista Lukáš Visingr nicméně připomíná, že „nesporně ruských“ tanků bylo zdokumentováno poměrně málo, řádově jednotky oproti desítkám starších T-64. Ruské materiální zapojení tak může být nepopiratelné, ale není důkaz, že je masivní.

Podle Visingra vozidla nemusí posílat přímo ruská armáda v užším slova smyslu, může jít o operace zpravodajských služeb nebo nastrčených obchodních firem, které v případě provalení mohou poskytnout Kremlu krytí a prostor pro tvrzení, že o tom ruští činitelé nevěděli.

Portál iDNES.cz prověřil skrze službu „hledání obrázků“ vyhledavače Google, zda snímky nebyly použity už jindy a jinde, ale nic tomu nenasvědčuje.

Kromě uživatelů Twitteru ovšem Rusy z nasazení techniky na Ukrajině „usvědčila“ nevědomky i jejich vlastní média. Státní televize RT odvysílala reportáž průjezdu ruského humanitárního konvoje územím povstalců, na němž byl jeden T-72BM (čas 1:15) viděn. Další tank v této modifikaci v Luhanské oblasti „dosvědčily“ záběry ruské internetové televize Sputnik TV (čas 1:55).

U Ilovajsku zase Ukrajinci ukořistili (a vyfotografovali) novou ruskou modifikaci tanku T-72B3. Ani v tomto případě se redakci iDNES.cz nepodařilo nalézt žádný důkaz či náznak, že by snímek byl stažen z internetu a použit pro falešné obvinění Ruska ze zásobování povstalců těžkou technikou.

Fotografie a videa pokládá za přesvědčivé i publicista Lukáš Visingr. „Ačkoliv je samozřejmě stále otázka, kdo v těch tancích sedí, zcela jistě jsou tam vozidla poslaná z Ruska,“ uzavírá.

V původním článku jsme chybně uvedli název jedné z modifikací tanku T-72 nasazeného na Ukrajině. Správně se nejedná o "BZ", ale "B3". Na tom, že Ukrajina takový tank ve výzbroji nemá, se nic nemění.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video