Ruský letoun Iljušin IL-38. Ilustrační foto

Ruský letoun Iljušin IL-38. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ruské letouny přerušily manévry USA a Japonska, slídily po informacích

  • 141
Dva ruské hlídkové a protiponorkové letouny Il-38 narušily japonský vzdušný prostor a na chvíli zastavily největší společné cvičení Japonců s Američany v dějinách. Moskva se zřejmě o manévrech snažila získat citlivé zpravodajské informace.

Dva letouny Iljušin 38 ruské tichomořské flotily podle listu The Daily Telegraph v pondělí několik hodin kroužily poblíž oblasti, kde spolu v těchto dnech cvičí americká a japonská armáda. Zjevně se prý o manévrech snažily získat citlivé informace.

Tajné sledování vojenských manévrů cizích zemí a snaha zachytit důležitá data o jejich taktice je při podobných cvičeních běžnou praxí. Toto narušení ale bylo tak vážné, že společné velení muselo manévry zastavit a dvě stíhačky F-15 se vydaly ruské stroje stopovat.

"Je faktem, že ruská letadla přelétala nad Japonským mořem a poloostrovem Noto a reagovali jsme vysláním stíhaček," potvrdil konflikt v japonském vzdušném prostoru Jošito Sengoku z japonské vlády.

Rusko provokovalo kvůli Kurilským ostrovům

Incident přiznal i mluvčí ruského námořnictva Roman Martov, jakékoli nedovolené narušení vzdušného prostoru ale odmítl. "Lety byly součástí pravidelných hlídek v oblasti. Rusko nijak neporušilo mezinárodní právo ani vzdušný prostor jiných států," upřesnil Martov.

Japonský ministr zahraničí Sejdži Maehara při přeletu nad Kurilskými ostrovy

Japonský ministr zahraničí Sejdži Maehara při přeletu nad Kurilskými ostrovy

MANÉVRY USA A JAPONSKA

Cvičení s názvem Ostrý meč se účastní 34 tisíc japonských a 10 tisíc amerických vojáků a koná se od 3. do 10. prosince. Na největších manévrech Tokia a Washingtonu v dějinách je i 400 letadel a 60 válečných lodí. (o cvíčení Ostrý meč si více přečtěte zde)

Ruské přelety mohou mít hned několik důvodů. Kromě honu za zpravodajskými informacemi mohli chtít Rusové vyzkoušet americkou reakci na narušení prostoru. Japonská média také hovoří o demonstraci síly. Mezi Tokiem a Moskvou se totiž počátkem listopadu znovu rozhořela diplomatická válka o Kurilské ostrovy.

Šéf Kremlu Dmitrij Medveděv tehdy jako první ruský prezident navštívil jeden z ostrovů, které si obě země nárokují od druhé světové války. Šéf japonské diplomacie Sejdži Maehara mu to v sobotu oplatil leteckou obhlídkou území, které v současnosti náleží Rusku (o sporu čtěte zde).

Moskva přelet japonského ministra zahraničí glosovala tím, že se každý může kochat nádherou ruské přírody. Japonské deníky si ale ruské letecké hrátky vysvětlují právě jako odvetu za sobotní gesto. Ruské přelety jsou podle Japonců záměrnou provokací.

Kurilské ostrovy

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video