Do japonského vzdušného prostoru údajně vletěl i letoun Su-27.

Do japonského vzdušného prostoru údajně vletěl i letoun Su-27. | foto: Profimedia.cz

Ruské letouny nad Japonskem provokativně nabíraly vzorky vzduchu

  • 244
Japonský vzdušný prostor minulý týden narušily dva ruské letouny vybavené přístroji pro odběr vzorků vzduchu. Vyprovokovaly tím protiakci japonské protivzdušné obrany, informoval japonský list Asahi. Ruské ministerstvo obrany odmítlo údajný incident komentovat.

Ruské letouny Su-27 a An-12 vybavené přístroji pro odběr vzorků vzduchu pronikly do japonského vzdušného prostoru 21. března. Japonské ministerstvo obrany označilo incident za mimořádnou provokaci, protože proti vetřelcům musely zasáhnout letouny protivzdušné obrany.

Stalo se tak v okamžiku, kdy všechny japonské síly byly nasazeny na likvidaci následků havárie jaderné elektrárny ve Fukušimě.

Ruské ministerstvo obrany se na dotaz agentury Interfax odmítlo ke zprávám o narušení vzdušného prostoru vyslovit. "Ponecháváme to bez komentáře," řekl agentuře mluvčí ministerstva.

Rusko po zkušenostech s výbuchem černobylské jaderné elektrárny před 25 lety situaci v japonské Fukušimě velmi pečlivě sleduje. Monitorovací stanice na ruském Dálném východě pravidelně vyhodnocují stav ovzduší a informují obyvatelstvo.

První informace o výskytu radioaktivního jódu 131 v ovzduší kolem Vladivostoku se objevily 26. března. V současné době jsou všechny zjišťované hodnoty v normě, ale podle zpráv moskevského tisku se obyvatelstvo žijící na tichomořském pobřeží Ruska a na Kurilách preventivně zásobuje tabletami s obsahem jódu. Jodové pilulky mohou pomoci ochránit štítnou žlázu před rakovinnými účinky jaderného ozáření.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video