Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k francouzskému pobřeží. Odstartovaly k nim francouzské stíhačky. | foto: Armée de l'Air

Nejtěžší ruské bombardéry zopakovaly „výlet“ až k Bretani a Španělsku

  • 1384
S trochou nadsázky by to mohlo připomínat bájné strašidlo komunismu, které obchází západní Evropou, zaťuká na dveře vzdušného prostoru, zjistí, kdo všechno je doma, a pak se samo vrátí do pelechu. Ruské bombardéry schopné nést jaderné zbraně podnikly další turné k pobřežím západoevropských zemí.

Začalo to šesticí strojů, které zachytila protivzdušná obrana NATO ne až tak daleko od vzdušného prostoru aliančního Norska. To poslalo do vzduchu stíhačky F-16. Čtveřice ruských strojů si to namířila domů, dva stroje Tu-160 se vyhnuly vzdušnému prostoru Norska a pokračovaly na jihozápad.

V západní Evropě tenhle vzorec chování za poslední roky znají, takže postup byl běžný. Britské Královské letectvo poslalo do vzduchu eurofightery ze skotské základny Lossiemouth a z východoanglického Conigsby. Ruské bombardéry obletěly, opět v uctivé vzdálenosti, Skotsko, a zamířily k Irsku.

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Irové zůstali v klidu, protože nemají žádné letadlo, které by dvoumachové „Bílé labutě“, jak ruští piloti elegantním Tu-160 přezdívají, dokázalo dohnat.

Rusové následně zamířili k Bretani. Francouzi vyslali stíhačky Mirage a Rafale, tankovací a radarový letoun, a Rusy si vyfotili. Do vzdušné arény se pak ještě zapojili španělští toreadoři se stíhačkami F/A-18, načež Rusové odletěli domů.

Neobjevily se žádné zprávy, že by ruští piloti narušili vzdušný prostor jiné země. Agentura Reuters s odvoláním na francouzské činitele uvedla, že Francouzi kvůli ruským letounům šli do vzduchu počtvrté za poslední dva roky.

Podívejte se, jak vypadají hotovostní starty ve Francii:

V listopadu 2015 například letouny Tu-160 obletěly Evropu, přes Gibraltar vstoupily do Středomoří a odpálily střely na cíle v Sýrii. Loni se Rusové objevili u hranic britského vzdušného prostoru v únoru (psali jsme zde), v září podnikli cvičný let navlas podobný tomu nynějšímu.

Další Kuzněcov v západní Evropě

Jeden z ruských bombardérů, které nad Atlantikem dostihly francouzské stíhačky, se jmenoval Kuzněcov (na počest konstruktéra Nikolaje Dmitrijeviče Kuzněcova). Podle jiného Kuzněcova (admirála Nikolaje Gerasimoviče) Rusové pojmenovali svou jedinou letadlovou loď. Ta se nedávno plavbou kolem západní Evropy vrátila ze svého prvního ostrého bojového nasazení u syrských břehů (více zde).

Výrazně hustější je provoz nad Baltem, kde spojenecké letouny kvůli nekomunikujícím strojům - bezvýhradně ruským - mají stovky ostrých startů ročně.

Západ na dálkových letech ruských bombardérů může demonstrovat, že Kreml haraší zbraněmi - Rusové ve vzduchu nekomunikují a mají vypnuté palubní odpovídače - a procvičovat reakční dobu vlastních letectev. Pro Rusko jsou podobné lety symbolem obnovení moci po chaosu a úpadku 90. let. A ovšem i způsobem výcviku osádek.

Tu-160 může nést až 12 podzvukových střel s plochou drahou letu, které lze vybavit jadernými hlavicemi. Střely mají dosah 3 000 kilometrů. Západoevropskou obranu proti takovým střelám představují rakety Aster, které nesou například britské torpédoborce třídy Daring (Type 45).

Bombardéry Tu-160 a Tu-95 se účastnily náletů na povstalce v Sýrii:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video