Zásah na unesený dopravní letoun. Ilustrační foto.

Zásah na unesený dopravní letoun. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Ruské a alianční stíhačky budou lovit unesené dopravní letouny

  • 5
NATO a Rusko otestují společný systém ochrany vzdušného prostoru. V rámci protiteroristického cvičení budou ruské i alianční stíhačky vůbec poprvé společně zasahovat proti "uneseným dopravním letounům".

Unikátní letecké cvičení nazvané Vigilant Sky začíná 6. června a má prověřit nový systém ochrany vzdušného prostoru nad euroasijským prostorem. Systém vznikl pro lepší koordinaci letového provozu a aby teroristé v budoucnu neměli šanci zopakovat útoky z 11. září 2001 s pomocí unesených dopravních letounů.

Do společných manévrů se zapojí hned několik aliančních zemí. V úterý 7. června odstartuje z polského Krakova dopravní letoun, kterého se záhy zmocní teroristé. Podle scénáře se letoun za běžného provozu odchýlí z předem stanovené letové trasy a přestane zcela komunikovat s řídícími centry. Okamžitě k němu vystartují polské pohotovostní stroje F-16. Teroristé na palubě odmítnou jakékoli pokusy o jednání.

Dopravní letoun se po chvíli dostane do ruského vzdušného prostoru, kde dohled nad ním převezmou ruští stíhači. Cestujícím v uneseném stroji se podaří teroristy přemoci, ale při zápase v kabině budou poškozeny navigační systémy letounu. Ruští letci tak budou mít po přehodnocení situace za úkol navést letoun zpět nad území Polska a zajistit přistání na letišti v Malborku.

Hned další den bude unesen civilní dopravní stroj na trase z Turecka přes Černé moře. Zneškodnit letoun s teroristy dostanou za úkol turečtí a ruští letci společně.

Testovací provoz společného systému spustila Aliance s Ruskem před rokem. Zahrnuje vzájemné sdílení radarových informací o pohybu letounů. To by mělo významně pomoci při včasném varování před podezřelými letouny a pomoci okamžitě reagovat na možné ohrožení. Možnost, že by se teroristé nepozorovaně dostali s letounem například nad některou mnohamilionovou evropskou aglomeraci a zaútočili, se tak rapidně snižuje.

Kdyby by se například podařilo unést v Rusku dopravní letoun, díky sdílení informací a systému včasné výstrahy bude Evropa schopna na bezprostřední nebezpečí reagovat s dostatečným předstihem. Systém má dvě koordinační centra - ve Varšavě a Moskvě a dále pak regionální centrály v ruském Kaliningradu, Rostovu na Donu a Murmansku, norském Bodo a turecké Ankaře.

, natoaktual.cz

Video