(Ilustrační fotografie)

(Ilustrační fotografie) | foto: Reuters

Ruská záchranářka přišla o práci, protože přijala příjmení své družky

  • 187
Záchranářka z ruského povolžského regionu Mordvinska přišla o práci ve státních službách poté, co přijala příjmení své přítelkyně, s níž tímto gestem chtěla zpečetit více než desetiletý vztah. V Rusku, kde vůči homosexuálům stále panují hluboké předsudky, nejsou registrované partnerství ani homosexuální sňatky povoleny.

Sedmadvacetiletá Irina Belovová se seznámila se svou přítelkyní Olgou před 11 lety. „Od prvního pohledu mezi námi přeskočila jiskra,“ svěřila se serveru LifeNews. Když Belovová získala práci na regionálním velitelství ministerstva pro mimořádné situace, zařídila zde zaměstnání i své přítelkyni, v jiném oddělení.

Putinova partaj vztyčila vlajku heterosexuálů, okoukala ji ve Francii

Obě věděly, že v Rusku se vzít nemohou, a tak se Belovová rozhodla přijmout příjmení své přítelkyně, než si zařídí svatbu v některé evropské zemi. Její nadřízení ale na změnu příjmení - a bezelstné vysvětlení příčin - zareagovali tím, že záchranářku donutili sepsat žádost o propuštění z práce na vlastní přání.

„Když jsem se (ke změně příjmení) rozhodla, počítala jsem, že budeme mít nějaké potíže. Ale doufala jsem, že to překonáme, vždyť s náčelníkem jsem měla dobré vztahy. Neměla jsem v úmyslu poskvrnit čest a důstojnost stejnokroje,“ řekla Belovová, která si našla novou práci jako taxikářka, ačkoliv jí právníci radili obrátit se na soud kvůli zjevné diskriminaci.

Podobné případy nejsou podle časopisu The Village ojedinělé. Například gayové a lesby v řadách ruské policie buď musejí tajit svou orientaci, anebo počítat s propuštěním z práce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video