Ruská vláda a plyn

  • 2
Nejnovější rozhodnutí ruské vlády může způsobit zdražení plynu. Firma Transgas, která k nám plyn dováží, tvrdí, že k vůbec žádnému zvýšení cen nedojde. Kreml rozhodl, že zvýší vývozní cla na plyn, a to šestinásobně: z dnešních pěti procent na třicet.

Vývoz surovin tvoří 80 procent ruského HDP a Rusko může uplatňovat vývozní cla, protože není dosud členem Světové obchodní organizace, která takové zpoplatnění vývozu zakazuje.

Ruský výrobce a vývozce plynu Gazprom (a nejmocnější ruská firma) má nasmlouvány kontrakty s Transgasem a podobnými evropskými firmami na mnoho let dopředu. Jenomže teď Gazprom přichází o pořádný zisk a již první den po rozhodnutí ruské vlády se to projevilo na strmém pádu jeho akcií.

Nelze vyloučit, že v nových souvislostech bude Gazprom tlačit na znovuprojednání kontraktů s evropskými odběrateli plynu. Transgas tvrdí, že kontrakty (ty jsou pochopitelně tajné) Gazpromu zdražení neumožňují. Ještě uvidíme.

Bude-li Gazprom uvažovat krátkodobě, zvýšení cen si z pozice síly prostě vydupe. Jenomže si tím může dlouhodobě poškodit vztahy s evropskými odběrateli. Evropa může postupně "zdražený" ruský plyn nahradit.

Ruská vláda uvažuje logicky. Ze státního Gazpromu může získat peníze dividendou (to by se však musela dělit s ostatními akcionáři) nebo daní z příjmu (ta je v Rusku nízká). Na exportní dani prodělají všichni akcionáři Gazpromu, kromě ruského státu.

Pro spotřebitele z toho vyplývá: selský rozum a zdravá skepse jsou vždy na místě. Prodělali ti, kteří naletěli na "levné přímotopy", a stejně tak mohou brzy litovat ti, co nadšeně "přešaltovali" na plyn. Na zdravé nedůvěře k reklamě a slibům nikdo neprodělá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video