O výhodách sociálních sítí se živě debatuje na nejvyšších ruských postech. Ilustrační foto

O výhodách sociálních sítí se živě debatuje na nejvyšších ruských postech. Ilustrační foto | foto: AP

Putinbook, Medvetter. Rusko uvažuje o zřízení provládní sociální sítě

  • 15
Rusko už jen těžko dostane pod kontrolu sociální sítě, jako se to daří Číně. Neustálé protesty, které přes Facebook a Twitter či tamní alternativy Vkontakte a Odnoklassniki organizuje protivládní opozice, by totiž nebýt těchto možností už zřejmě dávno ztratily na síle. Ruské vedení tak uvažuje, že v reakci založí vlastní provládní sociální síť.

"Pokud se vedení země nelíbí, co se děje na internetu, má jen jednu možnost, jak reagovat," nechal se slyšet dnešní prezident Vladimir Putin koncem loňského roku, když protivládní demonstrace zuřily nejsilněji. "Na stejném místě musí nabídnout odlišné odpovědi a sesbírat větší okruh příznivců než opozice," předeslal.

Ruská vláda asi proto hodlá reagovat protiútokem. Ministr Michail Abyzov už sdělil deníku Izvestija, že nová sociální síť vznikne na již fungující stránce russiawithoutidiots.com. Web s podivným názvem byl založen ještě za prezidentování Dmitrije Medveděva. Uživatelé si na něm mohou postěžovat na případy porušování lidských práv ve svém okolí.

Plán na vybudování sociální sítě je součástí Medveděvovy vize, Putinův souputník si vzal za své vybudovat v Rusku fungující e-government. Současný ruský premiér tak například minulý měsíc doporučil všem svým ministrům, aby si pořídili tablety a omezili tak stohy papírů, které zavalují jednání kabinetu.

O tom, jak mohou být nová média ošemetná, se přitom Medveděv přesvědčil ještě jako prezident, kdy přes jeho účet na Twitteru pronikla do světa nevybíravá slova komentující prosincové protesty (více o twitterové aféře čtěte zde). Analytici jsou navíc k novému ruskému plánu skeptičtí. "Vládou vytvořená nová sociální síť nebude nikoho lákat," uvažuje ruský internetový expert Andrej Soldatov.

Ruskou opozici je přitom opravdu nejvíce slyšet právě přes internet. Její nejznámější postava Alexej Navalnyj se například proslavil publikováním svých blogů.

Kreml je asi poslední ruská instituce, jež přichází do kontaktu s moderními médii, píše britský Guardian. Od května je na Facebooku i 65letý patriarcha pravoslavné církve Kirill. Připojil se po vlně internetové kritiky, která se na něj snesla po sérii skandálů (více o Kirillových problémech zde).

A zatímco se Vladimir Putin stále hájí tím, že má příliš práce, než aby vysedával u počítače a surfoval, překonala nedávno jeho země v počtu uživatelů internetu i Německo a dostala se na první místo v Evropě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video