Účastníci sněmu pravoslavné církve volí nového patriarchu.

Účastníci sněmu pravoslavné církve volí nového patriarchu. | foto: Reuters

Ruská pravoslavná církev vybírá patriarchu. Ze tří agentů KGB

  • 27
V Moskvě se po více než 18 letech sešel sněm ruské pravoslavné církve. Má zvolit nového patriarchu, který nahradí Alexeje II. Ten zemřel minulý měsíc. Za jasného favorita dnešní volby média označují metropolitu Kirilla. Všichni tři kandidáti čelí obviněním ze spolupráce s KGB.

V moskevském chrámu Krista Spasitele se sešlo více než 700 delegátů, duchovních i laiků. Dnes nebo zítra mají vybrat jednoho ze tří kandidátů na hlavu největší pravoslavné církve.

Za jasného favorita je pokládán dvaašedesátiletý metropolita Kirill, který dosud řídil "církevní diplomacii" a od prosincového úmrtí patriarchy Alexeje II. stojí dočasně v čele církve, která má více než 165 milionů věřících.

V nedělním hlasování biskupů o třech kandidátech na patriarchu Kirill získal téměř polovinu ze všech hlasů. Tedy výrazně více než jeho hlavní soupeř, devětapadesátiletý metropolita Kliment. Ten měl dosud na starosti církevní administrativu a je pokládán za hlavu konzervativního křídla.

Kandidáti na ruského patriarchu, zleva: metropolita Kliment, metropolita Kirill a metropolita Filaret.

Kandidáti na patriarchu, zleva: metropolita Kliment, metropolita Kirill a metropolita Filaret.

Třetím uchazečem je téměř o generaci starší minský metropolita Filaret. Vyhlídky třiasedmdesátiletého muže kompromisu prý zvyšuje právě ostrý střet mezi Kirillovými a Klimentovými stoupenci.

Dnešní volba bude i precedentem do budoucna. Poslední výběr patriarchy totiž proběhl v roce 1990, ještě za dob Sovětského svazu. Od té doby prošla církev výraznou proměnou. Popularitu získala zejména za vlády Vladimira Putina, který dával svoji víru veřejně najevo.

Sněm si vybírá z exagentů KGB

Nad chrámem Krista Spasitele se dnes vznáší i stín pochybností. Materiály KGB, které byly odtajněny roce 1992, odhalily, že mnoho ze špiček pravoslavné církve spolupracovalo za minulého režimu s komunistickou tajnou policií.

To se zřejmě týká i nynějších kandidátů. Metropolitu Kirilla vedla KGB ve svých archivech pod krycím jménem Michailov a metropolita Filaret byl v záznamech veden jako agent Ostrovskij. Klimenta materiály usvědčují ze spolupráce s KGB pod krycím jménem Topaz.

Filaret a Kirill navíc v letech komunismu šéfovali mocnému církevnímu úřadu pro vnější vztahy. Filaret řídil úřad od roku 1978, Kirill v jeho čele stanul v roce 1989. Bývalý agent KGB Šušpanov v roce 1992 uvedl, že zaměstnanci tohoto úřadu museli být agenty KGB.

"Je jasné, že jste nemohl být v čele úřadu bez příslušnosti ke KGB. Režim by nikoho nenechal jezdit za hranice a reprezentovat církev bez toho, aniž by byl pod kontrolou KGB," říká akademik Felix Corley, který se zabýval archivy KGB.

Obviněním čelí i metropolita Kliment. Ten dokončil studia v roce 1974 a v osmdesátých letech prvně navštívil Kanadu a Spojené státy. Novinář Ortodoxního tiskového servisu v Paříži Antoine Niviere ho označuje jako "šedou eminenci systému".

ZPŮSOB VOLBY NOVÉHO PATRIARCHY

Sněm si dnes může zvolit i vlastní kandidáty. Má také upřesnit způsob volby patriarchy. Očekává se však tajné hlasování jako při předchozí volbě v roce 1990 s tím, že pokud žádný z uchazečů nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu hlasů, dva kandidáti s největším počtem hlasů postoupí do druhého kola. Nový patriarcha má být slavnostně uveden do funkce 1. února.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video