Oslavy ruských komunistů a připomínání Sovětského svazu Putinovu režimu na Rudém náměstí nevadí | foto: Reuters

Rusové se omlouvali za invazi 1968. Zatkli je dříve než před 45 lety

  • 530
O tom, jak málo se změnila Moskva za posledních 45 let, vypovídá reakce policie na vzpomínkovou akci ruských aktivistů. Ti si přišli na Rudé náměstí připomenout akci sovětských disidentů, kteří tu protestovali v roce 1968 proti invazi do Československa. Policie je pozatýkala dříve než tehdy.

Na Rudém náměstí policie zadržela celkem 10 lidí, kterým nyní hrozí vysoké pokuty.

Na stejném místě se proti okupaci ČSSR protestovalo i v roce 1968. Současnému režimu v čele s prezidentem Vladimirem Putinem však připomínka této akce zřejmě vadí téměř stejně, jako vadila za Leonida Brežněva. Když si v poledne přišla skupina aktivistů, mezi nimiž byla i účastnice protestu z roku 1968 Natalja Gorbaněvská, připomenout 45. výročí protestu, zasáhla proti nim ruská policie podle zpravodajství ruského serveru Tvrain ještě rychleji než před pětačtyřiceti lety.

Aktivisté s transparentem připomínající nejslavnější z transparentů "Za naši a vaši svobodu" byli pozatýkáni policií během čtyř minut a hrozí jim "pouze" vysoké pokuty za nepovolené shromáždění.  „Dostáváme předvolání k soudu na 29. Všem hrozí pokuta, asi 20 tisíc korun. Je to porušování pravidel veřejného shromáždění, ale samozřejmě to žádné veřejného shromáždění nebylo,“ řekla po několika hodinách po propuštení z policejní úřadovny v rozhovoru pro Český rozhlas bohemistka Nina Falkovská, dcera jednoho z osmi statečných demonstrantů z roku 1968. 

Narozdíl od situace v roce 1968 však celou akci sledovala ruská média, která o vzpomínkovém protestu i zásahu policie mohla oproti roku 1968 alespoň informovat.

Tresty byly vysoké - léta vězení, psychiatrie, emigrace

Byla to jedna z nejslavnějších akcí ruské občanské společnosti a disentu za celé desítky let vlády komunistického režimu. Demonstrace na Rudém náměstí v roce 1968 na protest proti invazi vojsk Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem do Československa.

Bulharská omluva

Její účastníci se tehdy shromáždili u místa zvaného Lobnoje mesto, což je kamenná plošina nacházející se před chrámem Vasila Blaženého na Rudém náměstí. Protest začal v poledne, přišlo na něj osm lidí, lingvista Konstantin Babickij, básník Vadim Delone, dělník Vladimir Dremljuga, anglista Viktor Fajnberg, básnířka a překladatelka Natalja Gorbaněvská, fyzik Pavel Litvinov, lingvistka Larisa Bogorazová a Taťjana Bajevová. S sebou měli malou československou vlaječku a transparenty s různými hesly včetně slavného transparentu "Za naši a vaši svobodu".

Demonstraci bleskově zlikvidovala KGB, účastníci byli odsouzeni k několikaletým trestům vězení. Viktor Fajnberg a Natalja Gorbaněvská k psychiatrické léčbě. Po propuštění většina z účastníků protestu emigrovala do Francie a Spojených států amerických. Jejich akce je dodnes pro prozápadní část ruské společnosti jedním ze symbolů odporu proti komunismu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue