Ruská námořní pěchota obsadila jih Čečenska

- Rusové vyslali na jih Čečenska námořní pěchotu, čímž podle ruských agentur zablokovali čečenské zásobovací trasy. Vojenské zdroje pro ITAR-TASS označily tento krok za pokračování operace zahájené koncem minulého týdne. Tehdy ruské jednotky obsadily hory na jihočečenských hranicích s Gruzií.
Rusko bombarduje povstalecké pozice v horském masívu. Čečenci informovali o těžkých bojích v blízkosti gruzínského území.

Agentura Interfax citovala jistého čečenského velitele, podle něhož povstalci výsadkáře střežící trasu do sousední Gruzie rozprášili. Ruské velení však pravdivost tohoto tvrzení popírá.
 
Ruská vojska obsadila nížinné oblasti a stepi v severní a centrální části Čečenska a rebelové jsou nyní opevněni prakticky už jen v hlavním městě Groznyj a na odlehlých pozicích v nepřístupných soutěskách Kavkazu.

Přesun výsadkářů a námořní pěchoty na jižní a východní křídlo je součástí plánu na obklíčení bašt povstalců a zablokování jejich zásobovacích tras, které je spojují s Gruzií a Ázerbájdžánem.

Zprávy o útoku na Groznyj se různí
Informace o středečním útoku ruských vojáků na Groznyj se velmi různí - některé zdroje ho potvrzují, jiné rozhodně popírají. Podle agentur, které citují údajné očité svědky, pronikla do blízkosti centra města kolona tanků a obrněných transportérů. Při prudkém střetu byly jednotky odraženy, první zprávy hovořily o stovkách mrtvých, rozhlasová stanice Echo Moskvy nyní hlásí, že na předměstí Minutka zahynulo padesát Rusů.

Útok ovšem zcela popírá ruský ministr obrany Igor Sergejev a další oficiální zdroje.

"Informace o porážce ruské obrněné kolony povstalci na předměstí Minutka v Grozném jsou lži a dezinformace," prohlásil Sergejev pro agenturu Interfax. Žádná ruská obrněná vozidla do města podle něho nepronikla: "Musíme zjistit, kdo tuto nepravdu rozšířil."

Od poslední rusko-čečenské války v letech 1994-96, která byla pro Moskvu katastrofálním neúspěchem, ruské tanky na Groznyj neútočily. Reportér BBC k nejnovějšímu incidentu poznamenal, že ruská kolona tanků a obrněných vozidel mohla zabloudit ve tmě.

Rovněž velení 58. armády severokavkazského vojenského okruhu a zástupce náčelníka generálního štábu federálních sil Valerij Manilov zprávy o vzpádu do Grozného popřeli. "Zprávu rozšířily zdroje teroristických a banditských uskupení," soudí Manilov.

Ruská průzkumová jednotka narazila u předměstí Minutka podle neoficiální ruské vojenské informační agentury AVN, která citovala zdroj ruského velení u Čečenska, na skupinu až 1500 povstalců. Agentura uvedla, že sedm obrněných vozidel bylo zničeno a asi padesát ruských vojáků přišlo o život. Později AVN však informaci odvolala - podle oficiálních činitelů velení ruské západní skupiny vojsk v Čečensku se žádná bitva nekonala a do města žádné tanky a transportéry nevjely.

Mluvčí ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) Alexandr Ždanovič pro ruskou televizní stanici NTV sice připustil, že se v Grozném s povstalci střetla nepočetná průzkumná jednotka, už však popřel, že by mohlo jít o tak vysoký počet vojáků a silný kontingent bojové techniky.

Reportérka Reuters Maria Eismontová přitom z Grozného ohlásila, že viděla v centru města více než sto mrtvých těl ruských vojáků z obrněné kolony, kterou se po tříhodinovém boji podařilo čečenským bojovníkům odrazit. Boje skončily kolem 21:00 hodiny SEČ. Na náměstí pak údajně zůstalo několik hořících vraků obrněných vozidel.

Předchozí vývoj:
Ruské jednotky zaútočily na Šali nedaleko Grozného
Ruské jednotky zahájily v pondělí ráno vojenskou operaci proti čečenskému městu Šali, které je považováno za jednu z nejdůležitějších bašt islámských ozbrojenců a je vzdáleno jen 20 kilometrů od metropole Groznyj. Ruské vojenské zdroje uvedly, že jde o "vyčištění města od teroristů". Federální armáda již kontroluje téměř celé okolí Grozného s výjimkou několika menších měst.

Už v pondělí nejvyšší ruský civilní zástupce v Čečensku Nikolaj Košman prohlásil, že očekává, že Rusko bude mít tuto severokavkazskou provincii pod kontrolou do deseti dnů. Ruské vojenské jednotky také během pondělí útočily na Groznyj s neztenčenou silou. Agentury AP a DPA uvedly, že město opustila bezpečnostními koridory jen malá část jeho zbývajících obyvatel, a tak v něm podle různících se údajů zůstává ještě 15 až 40 tisíc lidí.

Podle tvrzení ruské strany čečenští ozbrojenci znemožňují civilistům opustit Groznyj a využívají je jako živé štíty. Uprchlíci to však popírají s tím, že ve městě zůstali jen staří nebo churaví lidé. Podle čečenských civilistů ruští vojáci střílejí na uprchlíky snažící se dostat se z města v automobilech a často drancují dobyté domy.

Podle očitých svědků, kteří si přáli zůstat v anonymitě, údajně ruský obrněný transportér vypálil v neděli v noci na předměstí Grozného na tři vozidla plná uprchlíků. Při útoku
údajně zahynulo 11 lidí, včetně tří dětí. Místní obyvatelé tvrdí, že ruští vojáci rozsáhle loupí také v Urus-Martanu, městě ležícím jihozápadně od Grozného, které obsadili před týdnem.

Zprávy z neděle potvrzují ostřelování uprchlíků
Ruské dělostřelectvo a letectvo v posledních dnech ostřelovalo konvoje čečenských uprchlíků opouštějících čečenskou metropoli Groznyj, řekla v neděli v New Yorku
mluvčí organizace monitorující lidská práva Human Rights Watch. "Mluvili jsme s mnoha lidmi, jejichž příbuzní nebo přátelé byli v autobusech a byli na cestě zraněni střelami z ruských kanónů, letounů a vrtulníků, když opouštěli Groznyj," prohlásila v interview televizní stanici CNN mluvčí Cassandra Cavanaughová.

Vojenské vrtulníky v neděli také shazovaly na Groznyj letáky, které opakovaly výzvu,že mají všichni opustit město. Letáky zároveň vyzývaly čečenské ozbrojence v Grozném, aby se vzdali.

"Ruské jednotky střílely i na auta přepravující ženy a děti," dodala Cavanaughová a vysvětlila, že s uprchlíky měla možnost hovořit po jejich příjezdu do Ingušska.

Ruské ultimátum obyvatelům Grozného
Obyvatelé Grozného dostali v pondělí ultimátum, aby do soboty odešli, nemají-li být považováni za teroristy a zlikvidováni. Ultimátum, které vzbudilo jednohlasný odpor v zahraničí, bylo později zmírněno. V sobotu ruský generální štáb oznámil, že do nedělní půlnoci zastavuje bombardování města, aby z něho mohli civilisté odejít.

Čečenské ženy se svými věcmi na cestě z vesnice Asinovskaja, v pozadí ruské jednotky


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: CNN, Interfax

Video